Министерството на здравеопазването: Няма предвидени пари в проектобюджета за детската болница


12/03/2025, 23:51

кадър: Бтв, архив

Няма предвидени пари в проектобюджета за бъдещата Национална детска болница. Това потвърдиха за bTV от Министерството на здравеопазването. Работата по изграждането на здравното заведение продължава, но ще забави ли строежът липсата на предвидени целеви средства?

По плана на здравното министерство - средата на следващата година трябва да започне проектирането, а през 2028 г. болницата да бъде факт.

Тези срокове обаче няма да бъдат изпълнени, а нейното изграждане може да се забави, алармира преди два дни изпълнителният директор на инвестиционната компания за детската болница д-р Владко Глигоров пред вестник "24часа“ . Причината - няма предвидени пари в бюджета за тази година.

Днес от пресцентъра на здравното министерство отклониха поканата ни за интервю с д-р Глигоров, за да разберем какви са аргументите му.

"За момента пари за последващата процедура - проектиране на детската болница, има налични. Докато проведем тази процедура, останалите средства, аз съм убедена, че ще бъдат намерени“, заяви Добромира Карева - заместник-министър на здравеопазването.

Според него това няма да забави сроковете: "Тъй като изграждането на НДБ е с национален приоритет и смятам, че ще получим съдействие и съмишленици от абсолютно всички институции.“

От обществения съвет за Националната детска болница настояват за финансово-икономически анализ.

"За да можем да имаме бюджет, а не да се озовем в ситуация, в която се плясваме по челото и казваме - то няма пари за Националната детска болница, трябва много внимателно от Министерството на здравеопазването да прецени, кога всъщност ще оцени какъв е бюджетът и Народното събрание навреме да вземе това решение“, смята Мария Брестничка - обществен съвет за построяване на Националната детска болница.

От Министерството на здравеопазването уверяват, че в националния бюджет за 2026 и 2027 година ще заложат пари за изграждането ѝ. И допълват, че наличният капитал от 100 милиона лева "е абсолютно достатъчен до следващия етап по реализацията ѝ.“

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Още три медала за България в последния ден на Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Дата: 10/05, 23:21

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 23:20

Големи ремонти започват в следващите дни по „Хемус" и „Тракия"
Дата: 10/05, 23:14

Сребро за България от европейското по стрелба
Дата: 10/05, 23:07

На почивката: Барселона 2:0 Реал Мадрид
Дата: 10/05, 23:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия