Не са местни мраморите, от които са създадени двете скулптури в Хераклея Синтика


20/03/2025, 18:52

Снимка: Булфото, архив

Мраморите, от които са създадени двете скулптури, открити в Хераклея Синтика, не са местни. Това каза професор Людмил Вагалински, ръководител на разкопките в античния град. 

Той поясни, че изследването на пробите, взети от откритите в Хераклея Синтика артефакти, напредва. "Статуите са изработени от по-качествен мрамор", добави професорът.

Подробности за произхода той ще обяви, след като проучването на анализите завърши, предава Дарик. Изследването на произхода на мрамора на скулптурите, открити в Хераклея Синтика, започна на 15 ноември миналата година.

Тогава професор Филип Мачев, който е специалист по изотопно датиране и геохимична характеристика, беше на посещение в Градски исторически музей-Петрич, за да разгледа статуите и другите ценни находки, открити по време на разкопките в античния град. Мраморът се изследва в лаборатории на БАН, в Софийския университет, в Женева и Берлин.

"Тази година се очертава да имаме доста дълги разкопки", каза още професор Вагалински. Той съобщи, че през април започват спасителни разкопки в подградията и некрополите на Хераклея Синтика.

"Ще работим два месеца там, а след това се надяваме на целево финансиране, за да имаме няколко месеца работа на самия площад в античния град. Ако разкрием храма на Херакъл, за който имаме информация, ще бъде прекрасно", добави професор Людмил Вагалински.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Енчо Керязов: Джиро д'Италия е шанс България да покаже най-доброто от себе си
Дата: 10/05, 17:50

Ръководството на Спартак: Отборът показа характер, а подкрепата от трибуните беше на ниво
Дата: 10/05, 17:35

Важно за пътуващите с автобус №46 във Варна от утре
Дата: 10/05, 17:31

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 17:30

Иран отговори на американското предложение за край на войната
Дата: 10/05, 17:011 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия