Почина прочутият шпионин от времето на Студената война


22/03/2025, 18:22

Снимка: Уикипедия, Сергей Кристо

Олег Гордиевски, дългогодишният двоен агент от КГБ, който избяга във Великобритания, е починал на 86-годишна възраст, съобщи БТА, позовавайки се на Би Би Си.

Гордиевски бе смятан за най-ценния шпионин на Великобритания в руските разузнавателни служби в съвременната история.

Полицията в графство Съри, Югоизточна Англия, съобщи, че на 4 март е била извикана на адрес в град Годалминг, където „86-годишен мъж е бил намерен мъртъв“.

Разследването се ръководи от антитерористичните служби, но „засега смъртта не се разглежда като подозрителна“ и „няма индикации за повишен риск за обществото“, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.

Повече от десетилетие докладите на Гордиевски осигуряваха на Великобритания безценна информация за мисленето на съветското ръководство и тайните операции на КГБ.

В началото на 80-те години той предупреди Запада, че параноичният съветски елит се страхува от изненадваща ядрена атака на НАТО, което бе довело двете страни опасно близо до война. Това накара американския президент Роналд Рейгън да намали антисъветската си реторика.

Разузнавателната информация, предоставена от Гордиевски, също изигра ключова роля в насочването на британската министър-председателка Маргарет Тачър в първоначалните ѝ контакти с реформиста Михаил Горбачов, чието идване на власт допринесе за края на Студената война.

Но през 1985 г., точно след като е назначен за ръководител на резидентурата на КГБ в Лондон, попада под подозрение като британски шпионин.

Извикан обратно в Москва, където е дрогиран и разпитван, той бързо осъзнава, че животът му е в опасност и трябва да избяга.

Затова подава предварително уговорен сигнал към британското разузнаване МИ-6. Мъж, който минава покрай него на улица в Москва, носейки чанта на „Хародс“ и ядящ шоколадов десерт „Марс“, е ответният знак, че съобщението му е получено и операцията по спасяването му започва.

На 2 август 1985 г., в дръзка операция, лично одобрена от Тачър, двама агенти на МИ-6 – Реймънд Аскуит, правнук на бившия либерален премиер Хърбърт Аскуит, и Андрю Гибс – успяват да се изплъзнат от съветското наблюдение и да изведат Гордиевски през границата с Финландия, скрит в багажника на автомобил.

В негово отсъствие Русия го осъжда на смърт за държавна измяна.

Междувременно той започва нов живот във Великобритания, живее в строго охранявана къща в Лондон, пише няколко книги и е приет както от Тачър в резиденцията "Чекърс", така и от Рейгън в Овалния кабинет.

През 2007 г. бившият офицер на КГБ е удостоен с ордена „Свети Михаил и Свети Георги“ от кралица Елизабет Втора на церемония в Бъкингамския дворец.

Както отбелязват медиите, това е същото отличие, което притежава и измисленият супершпионин Джеймс Бонд.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Песков: За Путин 9 май е натоварен и наситен работен ден
Дата: 09/05, 09:15

Между 1 и 1.30 евро на едро за сливи, и ябълки, и череши тази година в Кюстендилско
Дата: 09/05, 09:131 Коментар

Волен Сидеров: Жив съм и в добро здраве. Имаше посегателство над моето здраве
Дата: 09/05, 09:10

Мъж е с изгаряния по ръцете и лицето след пожар от цигара в автомобил
Дата: 09/05, 09:00

Пеевски: България трябва да запази евроатлантическия си път, отстоявайки националното си достойнство и свобода!
Дата: 09/05, 08:564 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия