снимка pexels
Нидерландските власти предупреждават хората да не поръчват болкоуспокояващи с рецепта по интернет, след като 30-годишен мъж почива в Амстердам след прием на фалшив оксикодон.
Според института „Тримбос“, холандска агенция за научни изследвания, хапчетата са били закупени онлайн без рецепта, съобщава Euronews, цитирани от Бтв.
Те не са съдържали оксикодон, който се предписва на пациенти със силни болки, а нитазени, които са синтетични опиоиди - много по-силни от оксикодон, морфин или фентанил.
Според „Тримбос“ лекарствата са толкова силни, че само няколко милиграма могат да причинят фатални проблеми с дишането. Ефектът също така продължава по-дълго, което повишава риска от свръхдоза.
Полицията в Амстердам все още се опитва да установи откъде починалият мъж се е сдобил с фалшивия оксикодон. Властите предупреждават, че фалшивият оксикодон, който се разпространява в Нидерландия, представлява сериозен риск за здравето на хората.
Нидерландският Инспекторат за здравеопазване и грижи за младежта (IGJ) заяви, че множество хора са получили спешна медицинска помощ, след като са приели хапчета, които са били продавани онлайн като оксикодон, но се оказало, че съдържат нитацени.
Медикаментите са продавани онлайн и в социалните медии, заяви инспекторатът. Те изглеждат като оксикодон и обикновено имат оригинална опаковка, което ги прави „почти неразличими“ от истинските, допълва тя.
„Това показва колко опасно е да се поръчват лекарства с рецепта онлайн. Може да изглеждат истински, но нямате абсолютно никаква представа какво купувате“, заяви в изявление главният инспектор на IGJ Хенк де Груут.
„За лекарства се обръщайте към вашия лекар и аптека“, призова той.
Институтът „Тримбос“ също призова хората да избягват да купуват болкоуспокояващи лекарства онлайн и заяви, че трябва да се обадят за спешна помощ, ако започнат да се чувстват зле след прием на оксикодон.
Хората могат да съобщават на разследващите за уебсайтове, продаващи онлайн лекарства с рецепта.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Първи данни от аутопсията: Детето е убито в гръб в кемпера, докато се моли по будитски обичай
Дата: 10/02, 11:30
ПСС: По високите части на планините има лавинна опасност
Дата: 10/02, 11:29
Николай Кокинов: За цялата ми 32-годишна кариера подобно масово самоубийство, ако е такова, не съм виждал
Дата: 10/02, 11:27
Община Варна съдейства за разкриване на целогодишен противопожарен участък на Златните
Дата: 10/02, 11:25
Макрон: САЩ ще атакуват ЕС в следващите месеци, това е сигурно, трябва да се събудим
Дата: 10/02, 11:21