Наблюдаваме: "Пламтящата звезда" в небето в четвъртък


26/03/2025, 00:45

снимка: Pixabay

Астрономите предвиждат рядко небесно явление – изригването на T Coronae Borealis, известна като "Пламтящата звезда". Тази двойна система, включваща червен гигант и бяло джудже, преживява периодични избухвания приблизително на всеки 80 години, съобщава IFLScience.

Въз основа на исторически модели експертите предполагат, че следващото изригване може да се случи още на 27 март 2025 г., предава bgonair.bg.

За разлика от експлозиите на свръхнова, които бележат края на живота на звездата, тези избухвания са повтарящ се процес, при който бялото джудже натрупва материал от своя спътник. Повишаването на температурата и налягането предизвиква термоядрена реакция, причиняваща рязко увеличаване на яркостта. Затова T Coronae Borealis ще бъде видима с просто око, дори от Земята.

За да локализирате T CrB, намерете съзвездието Corona Borealis, разположено между ярките звезди Вега, изгряваща на североизток, и Арктур, изгряваща на изток. Corona Borealis изглежда като полукръг от звезди, наподобяващ корона. T CrB е разположена в това съзвездие. Когато T CrB изригне, се очаква да достигне яркост, сравнима с тази на Полярната звезда.

Видимостта ще бъде по-добра в Северното полукълбо поради позицията на съзвездието. За да подобрите изживяването си при гледане, потърсете зони с минимално светлинно замърсяване и позволете на очи да се приспособят към тъмнината.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Новият регионален министър ще посети района на свлачището, което отнесе участък от пътя Смолян - Пампорово
Дата: 08/05, 15:18

Нова фишинг – измама от името на МВР: Фалшиви съобщения за неплатени пътни глоби заливат потребители
Дата: 08/05, 15:12

Намереният мъртъв мъж в хотел в Банско е дигитален номад: Гърлото му е прерязано с макетен нож
Дата: 08/05, 15:061 Коментар

Клисурски: Подадохме сигнал до БНБ относно отпуснати кредити от ББР
Дата: 08/05, 15:04

Банков обир в Германия, взети са заложници
Дата: 08/05, 14:49

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия