НИМХ със супер вест за Цветница


11/04/2025, 22:53

Булфото

Цветница ще ни зарадва с пролетни температури

Температурите в неделния ден ще достигнат 19 градуса

След дъждовните и облачни дни в края на седмицата, Цветница ще зарадва българите с пролетно настроение и по-високи температури в почти цялата страна, информират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Съботният ден ще бъде съпроводен от валежи, които ще обхванат голяма част от страната, особено централните райони. Дъждовете се очаква да бъдат интензивни и значителни по количество. Само в Североизточна България времето ще остане предимно сухо, с по-малка вероятност за валежи.

Вятърът ще отслабне през нощта срещу събота, а през деня ще се ориентира от север. В по-голямата част от страната ще бъде слаб, но в Източна България и по долината на Струма ще духа умерен. Температурите в събота ще варират между 2° и 7° сутринта и 10°–15° през деня, като в София ще бъде около 5° минимална и 12° максимална.

Празникът идва с подобрение на времето

Добрата новина е, че времето на Цветница ще се стабилизира. След капризите на съботата, неделният ден ще донесе повече слънце и значително по-добро настроение. Очаква се предимно слънчево време, макар и с временни увеличения на облачността. Вероятността за валежи е малка, което ще позволи празничните шествия, разходките сред природата и традиционните върбови венчета да се случат без притеснения от дъжд.

Температурите ще останат сравнително ниски сутринта – между 0° и 5°, но през деня ще се покачат. В понеделник ни очакват още по-високи стойности – до 20 градуса в някои райони.

Регионална прогноза за Цветница

Синоптиците от НИМХ предоставят следната прогноза по региони:

 София, Видин, Монтана, Благоевград: слънчево с температури около 18°С, сутрин – 3°С
 Пловдив: 6° сутринта, до 17° през деня, слънчево с временни облаци
 Сандански: най-топло с температури от 5° до 19°С
 Кърджали, Велико Търново: променлива облачност, между 3°–5° сутрин и 16° през деня
 Русе, Плевен: 3°/17°, слънчево с разкъсана облачност
 Североизточен регион (Шумен, Силистра, Варна, Бургас): най-хладната зона:
 
 Шумен: 0°/14°
 Силистра: 2°/15°
 Варна и Бургас: около 3–4° сутрин и 13° през деня, с повече облаци

 Югоизточен регион (Ямбол): 2°/15°, с частично слънце

Вятърът ще бъде слаб, предимно от север и северозапад, без резки пориви. Атмосферното налягане се покачва и ще се доближи до нормалното за сезона.

Съвети за празника

Метеоролозите напомнят, че Цветница ще е благосклонна към всички, които планират празнична разходка, църковно шествие или просто време сред природата. "След хладната сутрин, денят ще предложи приятни температури, а валежи не се очакват. Единствено по Черноморието може да има повече облаци, но и там ще бъде подходящо за излизане," посочват от НИМХ.

Специалистите препоръчват по-топли дрехи за сутринта, особено за тези, които ще присъстват на литургия, но напомнят да не се забравят слънчевите очила за следобедното слънце, което ще напомни, че пролетта вече е тук.

Времето по морето и в планините

По Черноморието облачността ще е значителна, най-вече в южната част, където ще превали. Ще духа умерен северен вятър, а температурите ще са между 10° и 13°. Морската вода остава студена с 8°–9°, а вълнението ще бъде умерено (2-3 бала).

В планините се очакват снеговалежи над 1300 м, а под тази височина – дъжд. Ще духа силен северен вятър. Температурите ще са около 3° на 1200 м и -2° на 2000 м.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 03:20

Мая Новоселска празнува рожден ден
Дата: 06/05, 03:00

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 02:40

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 06/05, 02:20

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 02:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия