Митова обясни как договорът с "Боташ" може да носи ползи за България


15/04/2025, 17:21

Редактор: Недко Петров

Стопкадри Нова Тв

Договорът с „Боташ“ е изключително неизгоден за България. Този договор поставя не само „Булгаргаз“ във фактическа несъстоятелност, а поставя цялата ни енергийна система в подчинено положение от турска страна. Това заяви Павела Митова.

Тя смята, че заради въпросния договор може да загубим своя енергиен суверенитет пред Турция и даде конкретен пример.

Ние имаме резервиран капацитет по този договор за 1.8 кубични метра газ годишно, но можем да разтоварим в Турция само 1.3. Тоест тези 500 милиона ние няма как фактически да ги доставим и губим, каза секретарят на парламентарната група на „Има такъв народ“.

Митова призна, че така и не е разбрала първопричината за сключването на този договор, при положение че България тогава е имала един милиарда кубични метра азерски газ.

Имала е също и резервиран капацитет в Александруполис от един кубичен метър и нашето потребление е възлизало на 2.8, а изведнъж сега с този договор имаме 3.8 милиарда. 

Договорът е изцяло в полза на турската държава и е изключително предизвикателство за министър Жечо Станков това, което предстои да искаме да се предоговори. Защото няма клауза за предоговаряне. Договорът може да има смисъл за България, ако се намери доставчик от производител на ниска цена на газ, да разтоварва в Турция, за да се предоговорят тези 500 милиона кубични метра, които България не може да разтоварва в турските терминали, добави по Нова Тв Павела Митова.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Камала Харис за войната с Иран: Тръмп не е идиот, той е опасен
Дата: 08/05, 10:58

Радев в първата си реч като премиер: Галопиращи цени, рекордна инфлация, проблеми с бюджета, липсващи реформи, тежка икономическа и енергийна криза
Дата: 08/05, 10:50

Костадинов: Радев „ще продължи всички практики, срещу които се борим – на унищожаване на българската държавност и народност"
Дата: 08/05, 10:46

В 10 часа сутринта простреляха жена до "Дупката" във Варна
Дата: 08/05, 10:441 Коментар

От българския град Несебър стартира 109-ата Обиколка на Италия
Дата: 08/05, 10:41

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия