Опело за Даниела Кънева ще бъде отслужено в столичния храм "Св. Седмочисленици"


27/04/2025, 07:50

снимка: Булфото

Опело за журналистката Даниела Кънева ще бъде отслужено днес,  27 април, от 12 часа в столичния храм "Св. Седмочисленици", съобщиха от семейството й.

Даниела Кънева почина на 87 годишна възраст. Тя беше специалист по индийска и японска култура, пътят й в журналистиката започва в БТА.

Даниела Кънева е родена в София. Тя произхожда от известния еленски възрожденски Кършовски род. От седемгодишна възраст тя пее в хор „Бодра смяна“ и по тази линия участва в постановки на Софийската опера, показва справка, изготвена от отдел "Справочна" на БТА. 

Даниела Кънева учи ядрена физика, но завършва английска филология, а впоследствие външна търговия и международни отношения в Лондонския университет. Започва да преподава английски език в София, но се насочва към журналистиката и постъпва на работа в Българската телеграфна агенция (БТА). От 1970 до 1975 г.  г. тя е кореспондент на БТА, акредитирана постоянно в Япония. Даниела Кънева е първата чуждестранна кореспондентка и първият български журналист там, а интересът ѝ към Страната на изгряващото слънце се запазва през целия ѝ живот. След завръщането си в България, Даниела Кънева е поканена да работи за Българската национална телевизия като военен кореспондент.

Тя отразява различни военни конфликти като Ирано-иракската война, войната в Персийския залив, войната в Босна и др.

Сред известните събеседници, които Даниела Кънева интервюира, са външният министър на СССР Андрей Громико, музикантът Рей Чарлз и др. Певецът дори посещава България и изнася концерт в София през 80-те години по покана на журналистката.

През януари 1985 г. Даниела Кънева взима първото интервю с Раджив Ганди, който е избран за министър-председател на Индия след убийството на майка му Индира Ганди. На 21 май 1991 г. тя разговаря с Раджив Ганди часове преди да бъде убит, докато той пилотира самолета си. Кадрите обикалят по световните медии, но първо са предоставени и излъчени по Българската национална телевизия, въпреки настоятелните искания от Би Би Си и Си Ен Ен.

Освен в Япония и Индия, Даниела Кънева е била кореспондент във Виетнам, Китай. Отразявала е събития от Алжир, Шри Ланка и други екзотични места. Тя е автор на над 110 документални филма, като от тях 25 са посветени на Япония.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Много българи празнуват имен ден днес
Дата: 09/05, 07:47

Иран: Сраженията в Ормузкия проток са утихнали
Дата: 09/05, 07:44

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 07:40

БЧК-Варна с предложение: Доброволните кръводарители да бъдат освобождавани от здравни вноски
Дата: 09/05, 07:35

Тръмп: Искам по-дълго примирие във войната между Русия и Украйна
Дата: 09/05, 07:26

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия