От днес гробът на папа Франциск ще може да се посещава от богомолци


27/04/2025, 08:10

Кадър Ютуб

От днес гробът на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим ще може да се посещава от богомолци, съобщи Ватиканът още в края на миналата седмица, предават италиански медии, сред които АНСА, „Вирджилио нотицие“ и „Месаджеро“.

Папа, починал на 21 април от инсулт, беше положен вчера в гроб, обособен между два от параклисите в пределите на римската базилика, след траурна церемония, състояла се във Ватикана. Церемонията по полагане на ковчега в гроба продължи вчера около половин час, а после Ватиканът публикува кратко видео от нея.

Всъщност ковчегът с тленните останки на папа беше положен в гроб, обособен в ниша или локул в стената и тази процедура е известна като тумулация, отбелязва италианското издание „Фанпейдж“, цитирани от БТА.

Този тип погребения следват строг регламент, който предвижда няколко фази, като се започне от херметическо затваряне на ковчега. В случая с папата той беше дървен с цинково покритие. Херметическото затваряне гарантира изолирането на тялото в съответствие с хигиенно-санитарните норми, предвид че то ще остане образно казано "вградено" или "зазидано в стената". След поставянето на ковчега в гроба, обособен в съответната стенна ниша, гробът е запечатан с мраморна плоча, цимент и други строителни материали.

В историята на Светия престол няколко папи са положени в подобни гробове извън пределите на Ватикана и това са Григорий Дванадесети - в Реканати,  Бенедикт Дванадесети и Йоан Двадесет и Втори – в Авиньон, и Григорий Десети – в Арецо. За последно папа, който е бил погребан по този начин извън пределите на Ватикана е бил Лъв Тринадесети, починал през 1903 г. и погребан в базиликата Сан Джовани ин Латерано в Рим.

Гробовете на папите са част от църковното и културното наследство, припомня още изданието.

Папа Франциск поиска да бъде погребан в римската базилика "Санта Мария Маджоре", където се намира прочута византийска икона на Богодорицата с Младенеца, пред която той имал навика да се моли преди и след всяко апостолическо пътуване.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 02:20

Меси с гол и две асистенции при победа на Интер Маями
Дата: 10/05, 02:00

Линдзи Вон е номинирана в състава на САЩ за Световната купа
Дата: 10/05, 01:30

Днес у нас се отбелязва Професионален празник на химика
Дата: 10/05, 01:00

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 00:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия