Пиксабей
Районите, отбелязани с жълт цвят, съвсем скоро ще бъдат засегнати от гръмотевични бури, предупреди Метео Балканс. По-късно през деня явленията ще достигнат и нашата страна. Подгответе се за локални валежи в зоните, очертани с оранжев цвят. Не се очакват екстремни явления, като количества над 100 л/кв.м, но градушката ще бъде често срещано явление.
Започва период на майски жеги и на силни гръмотевични бури.
През следващите дни очакваме нов дъждовен период, но и по-високи дневни температури, което ще увеличи вероятността за появата на силни гръмотевични бури.
Ще наблюдаваме благоприятни условия за развитието на добре организирани гръмотевични бури над Сърбия, Западна и Централна България и Румъния. Температурите също ще се повишат и на много места дневните ще надминат 24 градуса по Целзий. Очакват се и температури над 25 градуса по Целзий, предимно в Дунавската равнина и то за периода 4,5 и 6 май, но след това температурите бавно ще се понижават.
По данни на SPM до края на периода през страната ще преминават серия вълнови смущения. Очакваме по дневния ход да се образуват и гръмотевични бури, и то с голям потенциал. Валежите към 4-8 май ще бъдат значителни по количество, като ще има условия и за средна по размер градушка.
Съветваме да се обърне внимание на речните корита и язовирите, намиращи се в Западна, Централна и Южна България, тъй като очакваните валежи над тези райони ще надминат 60-100 л.кв/м.
Очакваните валежи до средата май ще повишат значително нивата и на подпочвените води и в страната, което ще повиши риска и от активизиране на свлачища и възможни наводнения в Западна, Южна и Централна България.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Николай Михайлов към Боби Михайлов: Липсваш ми всеки ден
Дата: 09/05, 23:00
Антонио Коща: ЕС ще трябва да преговаря с Русия
Дата: 09/05, 22:591 Коментар
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 22:50
Левски вдигна 27-ата титла в историята си
Дата: 09/05, 22:45
Путин: Войната върви към своя край
Дата: 09/05, 22:333 Коментара