Томислав Дончев: Ще опитаме да убедим ЕК, че България не е готова за либерализация на тока


03/05/2025, 20:19

кадър: БНТ

В преговорите с ЕК вярвам, че ще ги убедим, че България не е готова за либерализацията на тока за битовите потребители. Това каза в "Говори сега" по БНТ вицепремиерът и министър на иновациите Томислав Дончев.

"Без адекватен социален пакет, който да подпомогне енергийно бедните и в същото време да не стигаме до ситуация да плащаме помощи за електроенергия на някой, който има басейн вкъщи, не можем да подходим към либерализиране на пазара", обясни той.

С колко ще се отложи срокът за либерализацията зависи от парламента.

Все още очакваме одобрение от Европейската комисия за изменение на българския План за възстановяване и устойчивост, преговорите са на финална фаза. Възможно е до края на годината да поискаме и получим второ и трето плащане.

"Изпраща се наново искане за второ плащане, като принципната уговорка е ако имаме съгласие по отношение обхвата на реформите, второто плащане да бъде получено ранна есен, например септември и до края на годината да обработим и трето плащане. Двете плащания заедно ще бъдат от порядъка на 1,4 млрд. евро. Което би означавало, че до края на годината ние ще получим половината средства по плана и имаме изключително трудната задача следващата година да окомплектоваме и извършим всички реформи, да ги отчетем и да поискаме всички останали плащания - от четвърто до девето", каза Томислав Дончев.

Крайният срок за изпълнение на инвестициите по плана е август 2026 г. Ако до края на срока не сме успели да разплатим средствата, ще поискаме реинвестицията им в отбрана.

Дончев подчерта, че Планът за възстановяване представлява една трета от цялото европейско финансиране, което България получава.

Като част от сделката за F-16, България е сключила споразумение с "Локхийд Мартин" за съвместно разработване на дронове, съобщи Томислав Дончев. Документът е подписан преди пет години, но през последните четири не се е случвало нищо по отношение на дроновете.

"Преди 10 дни имах разговори с представители на "Локхийд Мартин" и мисля, че това споразумение трябва да бъде изпълнено ние ще получим достъп до технологии, определени лицензи, които да ни позволят капацитет за производство в тази сфера".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Стреляха и раниха моторист в Атина
Дата: 10/05, 14:20

Повреди се бариерата на гарата в Първомайци, влак едва не отнесе кола
Дата: 10/05, 14:10

Предупреждение за градушки в понеделник
Дата: 10/05, 14:00

Починал е директорът на кукления театър в Търговище
Дата: 10/05, 13:50

Четирима задържани след стрелбата по автобус в Перник, сред тях има и непълнолетни
Дата: 10/05, 13:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия