Кадър Фб
Чисто правно категорично подобно искане противоречи на Конституцията. Но то има други измерения. "Глас народен" не е универсална политическа технология.
Това обяви в ефира на бТВ вицепремиерът Томислав Дончев, по повод искането на президента Румен Радев да се проведе референдум за еврото.
По думите му обаче действията на държавния глава няма как да разбият мнозинството.
"Представете си сега да направим един референдум, който на думи ще се хареса на хората - Искате ли данъците да се намалят два пъти и минималната заплата да стане 10 000 лева. Какво би станало? След два месеца закриваме държавата", смята Дончев.
"Четири години има разделения на обществото. Сега някой иска да го обедини с този референдум. Но защо сега?
В изминалите четири години управляваха служебни правителства на Радев - защо нито едно от тези правителства не поде подобна кампания? Нали е много важен референдума?", попита Дончев.
Валутен борд
Според него по никакъв начин няма да се влоши живота на хората с еврото, а точно обратното.
"Вързани сме с еврото чрез валутния борд. Ще се промени само валутата, с която ще се разплащаме - от гледна точка на хората. Сега обаче се сеят съмнения.
Няколко дни преди да влезе конвергентния доклад, който се очаква да е положителен, идва това предложение. Засилват притесненията на хората. Не всички са длъжни да разбират от финанси и икономика. Когато овластен човек повдига такава тема - само надига притеснения. От ЕЦБ се чудят вече - искаме ли да влезем в еврозоната, щом президентът има друго виждане по въпроса", каза вицепремиерът.
"Не вярвам да разбие мнозинството - очевидно това иска Радев.
Виждаме го директно на политическия терен като лидер на опозицията. Заедно с партии като "Възраждане", "Величие" и МЕЧ.
Президентът по-скоро ще извлече политически полза от това предложение, но със сигурност ще разочарова проевропейско настроените българи", смята той.
По думите на Дончев, никой в министерския съвет не мисли върху вота на недоверие.
"Ако фокусът ни е върху оцеляването, не можем да свършим нищо.", категоричен е той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Проф. Рачев: Бурите и градушките продължават поне до 24 май
Дата: 12/05, 07:55
Двама убити и трима ранени при стрелба в Ница
Дата: 12/05, 07:52
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 07:50
Германия спря около 35 000 мигранти на границите си в първата година на Мерц като канцлер
Дата: 12/05, 07:49
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 12/05, 07:40