Пиксабей
Пред Министерския съвет днес ще се съберат на протест родители на деца, за които няма места в държавните детски градини. Поводът е забавеното плащане на компенсациите на няколко хиляди деца, останали извън забавачките заради липсата на места, предаде България он ер
"Това не е просто бюрократично забавяне – това е сериозна социална криза, която остава напълно игнорирана", заявяват организаторите на протеста.
Исканията на родителите:
Незабавно изплащане на всички дължими компенсации за 2025 година
Изготвяне на работещ механизъм за подпомагане на засегнатите семейства
Гарантиране на навременно и устойчиво изпълнение на тази политика
"Вие, господа министри и народни представители, забавяте ли с 5 месеца изплащането на собствените си заплати и бонуси?", питат реторично родителите в своята декларация.
От март със задна дата компенсацията е увеличена от 510 лв. на 580 лева, като парите са изчислени на база издръжката на едно дете в държавна детска градина.
В писмо до министър Петкова главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев обръща внимание, че родителите изразяват недоволството си от факта, че към момента все още не са изплатени дължимите компенсации за м. януари и м. февруари 2025 г., което по думите на самите тях, ги поставя в сериозно затруднение.
Посочват, че „има подадени сигнали от родители до съответните компетентни институции - Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, както и до Министерски съвет, но до момента няма официален отговор".
Искането на родителите е за проверка на забавянето.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Доц. Кунчев: БАБХ не могат да се справят с обработката срещу комари
Дата: 08/05, 20:38
Антон Кутев: Логиката на новите лица е, че имаме нужда от бързи действия
Дата: 08/05, 20:18
Изтеглени са близо 93% от левовите банкноти и монети
Дата: 08/05, 20:09