„Рейнметал“ замяня собственика на "Гучи" в Euro Stoxx 50


03/06/2025, 12:50

Кадър Дойче веле

Поскъпването в акциите на Rheinmetall AG осигури на производителя на танкове и боеприпаси място в основния борсов индекс на еврозоната.

Германската компания ще замени собственика на Gucci - Kering SA, в бенчмарка Euro Stoxx 50 от 20 юни, съобщиха от Stoxx Ltd., съставител на индекса, в уведомление, изпратено по електронната поща. Тя ще бъде единственото чисто отбранително име в индекса, в който членуват Safran SA и Airbus SE, пише Блумбърг.

Rheinmetall се включва бързо в индекса, след като цената на акциите ѝ нарасна около три пъти досега през тази година на фона на бума на европейските военни разходи. Скокът с 26% през май увеличи пазарната капитализация на фирмата до почти 87 млрд. евро, което прави Rheinmetall по-голяма от повече от половината от съществуващите членове на индекса Euro Stoxx 50 по този показател в последния ден на търговията през месеца.

От руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., акциите на компанията са поскъпнали с около 1800%.

Докато Rheinmetall се издига, Kering се движи в обратна посока. Цената на акциите на фирмата за луксозни стоки достигна най-ниското си ниво от 2016 г. насам през април и е спаднала с 28% от началото на годината, като фирмата и нейните конкуренти са обременени от спада в разходите на богатите китайски купувачи. Перспективите пред индустрията станаха още по-мрачни в лицето на митата на президента на САЩ Доналд Тръмп.

За Rheinmetall включването в широко следения индекс може да даде допълнителен тласък на настроенията в свят, в който все повече доминират пасивните инвестиционни фондове. Такива фондове ще трябва да купуват акции, тъй като пренастройват портфейлите си към новия състав на индекса.

Статията не представлява инвестиционен съвет!!!

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Меси за Кристиано Роналдо: Връзката ни винаги е била добра и уважителна
Дата: 08/05, 23:40

Зеленски издаде указ: Разрешавам провеждането на парад в Москва на 9 май
Дата: 08/05, 23:36

Путин: Всички са добре дошли по случай Деня на победата
Дата: 08/05, 23:35

Сър Дейвид Атънбъро навърши 100 години и още снима филми
Дата: 08/05, 23:28

Джокович се завърна след два месеца отсъствие и отпадна тежко в Рим
Дата: 08/05, 23:21

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия