Милен Велчев: България няма да е принудена да плаща дълговете на страни в еврозоната


05/06/2025, 17:22

кадър: Bulgaria ON AIR

България няма да бъде принудена да плаща дълговете на задлъжнелите страни в еврозоната.

Това заяви пред БНР бившият финансов министър Милен Велчев и обясни:

"Сред членовете на еврозоната има и силно задлъжнели страни, и не толкова силно задлъжнели. България ще е отличник сред всички останали с нивото си на дълг, което обаче не е толкова ниско, колкото беше преди 15-ина години. Това са реалностите на съвременния свят - популизмът успява да надделее в много държави и икономики. Но България няма да бъде принудена да плаща дълговете на тези страни, а те ще трябва да обясняват на своите избиратели защо ще се налага да намаляват разходите за социални грижи, пенсии и здравеопазване, защото трябва да плащат лихви по дълговете си".  

Пенсиите е гарантирано по закон, че ще растат всяка година по-бързо от средния ръст на цените, уточни той и добави:

"Увеличението на заплатите зависи от успехите на българската икономика, в което не се съмнявам, но не мога да гарантирам".  

Той подчерта, че "режимът на валутен борд от 30 години насам е забранил на БНБ и на властите в България да провеждат парична политика", но Полша, Чехия и Румъния имат тази свобода и затова сравняването ни с тези страни не е точно:

"Въпреки това и за тях е добре един ден да влязат в еврозоната и се надявам, че и това ще стане в обозримо бъдеще".

По думите на Милен Велчев, тъй като страната ни е от години във валутен борд, затова "нито ползите от членството ни в еврозоната ще са толкова големи, но и негативите ще са нулеви, защото паричната политика, която се повежда във Франкфурт, важи от почти 30 години и за България". 

"Влизането ни в еврозоната създава големи възможности за българския бизнес, за инвеститори отвън в България, каквито ще има все повече в условията на еврочленство, ще се увеличи и конкуренцията на българския пазар и бизнесът у нас трябва да продължава да подобрява своята конкурентоспособност", посочи той.

Да не бъдат много завишени очакванията ни към регулаторите, призова Велчев и изтъкна, че най-важният контролен орган в българската икономика е пазарът, а конкуренцията осигурява безпроблемното съществуване на пазара:

"КЗК не трябва да контролира цените, а да осигурява безпроблемното функциониране на конкуренцията".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



КНСБ призова за свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество
Дата: 08/05, 08:221 Коментар

Икономист: Бюджетното салдо се влошава, може да стане 10%
Дата: 08/05, 08:17

Д-р Мавровски: Работещи по границата за проверки започват със заплати от 700 евро
Дата: 08/05, 08:141 Коментар

Правят промени в движението в страната заради Giro d’Italia
Дата: 08/05, 08:07

Русия забрани на западни медии да отразяват парада в Москва
Дата: 08/05, 07:52

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия