Кадър Нова ТВ
„Една бедрена кост от Чирпан може да обърне досегашните представи за човешката еволюция“, заяви световно признатият палеонтолог проф. Николай Спасов в „Денят на живо“ по Нова нюз. Според него Балканите може да се окажат не просто свидетели, а люлката на човечеството. Тази теза, ако бъде доказана, би предефинирала разбирането ни за произхода на човека.
Всичко започва с един зъб, открит преди повече от десетилетие. В къщата на любител палеонтолог, проф. Спасов вижда нещо, което веднага разпознава като фосил от човекоподобно същество — представител на хуманоидите. През 2012 г. този зъб е публикуван като най-късната находка на предчовешки хуманоид в Европа.
Години по-късно, при разкопки в същия район, е намерена бедрена кост, която според проф. Спасов носи ясни белези на изправен стоеж— нещо, което досега се свързвало с африканските прародители на човека.
„Ако това бъде признато, ще е революция в палеоантропологията“, казва ученият.
Според хипотезата на проф. Спасов и екипа му, първите стъпки на човешката еволюция може да са направени на територията на Балканския полуостров, а не в Африка.
„Между 13,5 и 9 милиона години в Африка няма нито един представител на хуманоидите. Докато тук, в Европа и Анатолия, има няколко рода. Това е силна индикация, че тук е бил началото“, обяснява той.
Проф. Спасов коментира и популярната хипотеза, че библейският потоп е реално геоложко събитие, случило се в района на Черно море преди около 9 000 години.
„Това е било реален катаклизъм – с грохот, чут на стотици километри. Въпросът е дали е станал внезапно или постепенно“, уточнява той.
Проф. Спасов е и автор на откритието, че първите панди са живели по българските земи. Заедно с китайски колега той описва най-късната европейска панда, открита в Огняново, до гр. Елин Пелин.
„Възможно е историята на пандите да е започнала в Европа, а не в Азия, както се смяташе досега“, казва той. Видът е бил силно еволюирал, почти колкото съвременната китайска панда, и е обитавал блатисти и гористи терени.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Спортът по телевизията в неделя 10 май
Дата: 10/05, 05:00
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 05:00
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 04:30
Хороскоп за неделя: Овен - успех; Близнаци - споделяне; Лъв - социални контакти; Скорпион - планиране; Риби - интуиция
Дата: 10/05, 04:30
На днешната дата в историята
Дата: 10/05, 04:00