Кабинетът забрани притежавание и употреба на прекусори за домашни експлозиви


10/06/2025, 13:39

снимка pixabay

Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси. С предложения законопроект са въведени мерки за прилагане на Регламент (ЕС) 2019/1148 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за предлагането на пазара и употребата на прекурсори на взривни вещества, за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 98/2013.

Въведена е забрана за предоставяне, въвеждане, притежаване или употреба на прекурсори на взривни вещества под ограничение от масовия потребител.

Отпада задължението на икономическите оператори да етикетират прекурсорите на взривни вещества. Идеята е да не се насочва вниманието на терористите към продуктите, които ги съдържат.

Целта на регламента е да се предотврати възможността за незаконното изработване на взривни вещества в домашни условия в отговор на увеличаващата се заплаха, която тероризмът и други сериозни престъпни дейности поставят пред обществената сигурност, така и от факта, прекурсори на взривни вещества биха могли да се съдържат в различни по вид продукти, от компетенциите на цитираните по-горе органи.

Въведени са административни наказания за юридическите лица, които нарушават забраната за предоставяне на прекурсори на масовия потребител.

Определени са също така и органи, които да извършват контрол върху икономическите оператори, онлайн местата за търговия и професионалните потребители по спазване изискванията на регламента.

Със законопроекта е определено национално звено за контакт, на което икономическите оператори да докладват всички подозрителни транзакции.

Наред с това се въвеждат и конкретни изисквания към документите, необходими за издаване на временни разрешения относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди, пише blagoevgrad24.bg.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 02:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 02:00

Иван Лечев отново ще е треньор в „Гласът на България“
Дата: 11/05, 02:00

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 01:50

Роберто Баджо: Исках да изчезна. Беше огромен срам
Дата: 11/05, 01:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия