Пиксабей
Въпреки че изкуственият интелект все повече превзема редица позиции на ниско и средно ниво, аутсорсинг, ИТ услугите и секторът им в страната продължават да бележат растеж. Това става ясно от годишния доклад на браншовата организация AIBEST за състоянието на индустрията през 2024-та в България, предаде Марица.
От обобщените данни става ясно, че за миналата година цели 28 нови компании, предлагащи различни услуги директно към други бизнеси, са стартирали работа в страната, като така общият им брой скача до рекордните 802 фирми.
От 2017 г. пък ръстът на сектора е над два пъти, като тогава у нас са оперирали едва 389 компании в сферата на аутсорсинга.
Без голяма изненада, София, Пловдив, Варна и Бургас - градовете, в които са съсредоточени младите хора, знаещи поне един чужд език, до голяма степен държат над 90% от тази индустрия, като само в столицата е съсредоточен малко над 3/4 от целия бизнес сегмент на аутсорсинга и бизнес услугите.
От доклада се вижда една интересна тенденция, що се отнася до развитието конкретно извън столицата. Към момента в Пловдив има над 324 хил. кв. м подходящи офис площи за целите на подобни бизнеси, докато във Варна те са 270 хил. кв. м. Ако погледнем данните за тези, които се строят в момента и се очаква да влязат на пазара до 24 месеца, то ще видим, че градът под тепетата очевидно ще расте много повече в бизнес аспект от Варна - над 55 хил. кв. м новоизграждащи се офис площи срещу едва 5 хил. кв. м за морската столица.
В демографията обаче се вижда и големият проблем на Пловдив - през 2018-а в рамките на града са живели общи 119 275 младежи на възраст от 20 до 34 години. През 2024-а броят им вече е 96 903. Това прави спад от над 22 хиляди от най-ценните кадри на пазара на труда. По-детайлен поглед показва, че голяма част от тях всъщност през 2018 година са били на около и малко над 30 години и просто вече са мигрирали в групата 35-49 години. Във Варна - за сравнение - тези между 20 и 34 години и през 2018-а, и през миналата година са били около 67 хил. души.
Общо 118 компании в сегмента оперират в Пловдив към момента според доклада на AIBEST, докато във Варна те са 90. Трите най-големи компании в сегмента са Telus с над 4400 служители, Concentrix - с 3800 души у нас, както и Sutherland - с 2200 българи в редиците си. Цели 18 компании пък имат обороти от над 125 млн. евро на годишна база.
Общата бройка заети минава 104 хил. души, което прави увеличение в общия брой с близо 1100 служители, което, макар и положителна тенденция, е сериозно забавяне и в процентни изражения значи, че растежът по този показател вече е около 1 на сто на годишна база, докато в предходните периоди той минаваше 10%. Това се дължи и до голяма степен на навлизането на изкуствения интелект, който ще удари точно дейности, които доскоро компаниите изнасяха към пазари като българския.
Родният служител в сектора става все по-производителен за работодателите си
През миналата година един служител в сектора у нас е изработил средно 43 702 евро, което е увеличение с цели 3941 евро спрямо предходния период.
В същото време обаче средните разходи за заплати на компаниите остават без промяна - около 4,9 млн. евро на годишна база, или малко над 3,9 млн. евро за цялата индустрия. Издръжката на един служител (разходи за заплата, осигуровки и данъци) вече е средно 36 843 евро за 12 месеца.
Фирмите, собственост на компании от Обединеното кралство, остават водещият чуждестранен инвеститор, като близо 14% от доставчиците на ресурси имат британски компании майки. Сериозен дял имат и инвеститорите от САЩ, Германия и Холандия.
Въпреки че и разходите на компаниите нарастват (с под 3,5 на сто), комбинираната нетна печалба на сектора също се увелича, но с цели 19,4% на годишна база, до 691,2 млн. евро, което значи оперативен марж на печалбите за този бранш от 12,8% при общ обем на сектора от 5,4 млрд. евро.
Въпреки това дългосрочните прогнози са за растеж по всички направления. Важно е да кажем, че секторът на ИТ услугите и аутсорсинга засега у нас все още е в ситуация на забавен растеж, но не и на стагнация, както е в редица други страни - предимно в Западна и Централна Европа, където по традиция оперативните разходи са по-високи и често съкращенията започват оттам.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пламен Китипов: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Дата: 09/05, 15:24
Германия подготвя забрана на електронните цигари за еднократна употреба
Дата: 09/05, 15:07
На търг продават лични вещи на Мерилин Монро
Дата: 09/05, 14:501 Коментар