Леден душ за хиляди българи със стаж и пенсии от чужбина


12/06/2025, 13:24

Пиксабей

Има забавяния на удостоверения за стаж от Кипър, Гърция и Испания, като те са от няколко месеца до 7 години.  Така българи работещи там не могат да се пенсионират.  Затова алармира депутатката Стела Николова от ПП-ДБ по време заседанието на социалната комисия в НС, предаде 24 часа

Тя е получила сигнал от българска гражданка, която е има 18. осигурителен стаж в Кипър. През май 2024 г. тя е подала документи за пенсия, но все още няма отговор от кипърския институт. Така тя не може да се пенсионира. през това време българският институт е изпратил и повторно запитване, но отговор все още няма. Тя може да подаде жалба до ЕК, но трябва да минала една година от забавянето. Това тя може да направи през август тази година.

Има много хора със същия казус. Моят въпрос е какво може да се направи по този казус и дали има възможност на хората от уязвимите групи да се отпускат авансови плащания или някаква пенсия, за да не стоят без средства с години, попита депутатката. 

На комисия се взе решение този въпрос да се отправи до парламентарния контрол, за да може да се отговори конкретно, след като институциите се запознаят с казуса. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Условни присъди за бивш шеф на "Градски транспорт" - Варна и шеф на надзорна фирма за опит за измама за над 230 000 лева
Дата: 23/06, 13:25

Морски вкус, водни приключения и незабравими емоции: Nautilus откри сезона на 5 юни
Дата: 23/06, 13:20

Спартак привлече трети португалец
Дата: 23/06, 13:14

Рекордни горещини: 18 души починаха във Франция
Дата: 23/06, 12:56

Мощно торнадо удари Русия
Дата: 23/06, 12:51

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия