Промяна в правилника на НС: Забранява се повторение в имената на парламентарните групи


19/06/2025, 11:32

Снимка: Булфото

Депутатите приеха промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (НС), свързани с наименованията на парламентарните групи.  

Наименованието или абревиатурата на парламентарна група (ПГ) вече няма да може да повтаря наименованието или абревиатурата на друга парламентарна група, както и на политическа партия или коалиция от партии, регистрирана в Централната избирателна комисия (ЦИК) за участие в последните избори за народни представители, включително чрез прибавянето към тях на думи, букви, цифри, числа или други знаци, решиха депутатите. 

Промяната беше приета със 122 гласа „за“ от ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Има такъв народ" и един депутат, нечленуващ в група, съобщава БТА. Против бяха 58 народни представители от „Възраждане", ПГ „Демокрация, права и свободи"-ДПС и „Величие", както и четирима от „Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) . Въздържаха се 37 депутати от ПП-ДБ и „Морал, единство, чест" (МЕЧ). 

Предвижда се парламентарната група, чието наименование или абревиатура не е в съответствие с изискванията на новата разпоредба, в тридневен срок от влизането в сила на  решението да приеме решение за промяна в името си. Ако след изтичане на срока наименованието или абревиатурата на парламентарна група не бъдат приведени в съответствие с новото изискване, да се вписва наименованието на политическата партия или коалицията от партии, както е било регистрирано в ЦИК за участие в последните парламентарни избори. Промяната в наименованието се съобщава незабавно от председателя на НС и се включва в регистъра, приеха депутатите.

Предложението за изменение на парламентарния правилник беше внесено от председателя на НС Наталия Киселова във връзка с постъпило искане от народни представители от парламентарната група „Движение за права и свободи - Ново начало” („ДПС-Ново начало").

В момента в състава на 51-вото Народно събрание има две парламентарни групи с абревиатура ДПС в своето наименование - „ДПС-Ново начало" с председател Делян Пеевски и „Демокрация, права и свободи"-ДПС с настоящ председател Хайри Садъков. 

По време на дебата Петър Петров („Възраждане“) поиска да се прецизира новата разпоредба в правилника. Според него по начина, по който е написано, се забранява дори на парламентарна група, която е влязла в парламента, да използва собственото си име, с което е регистрирана в Централната избирателна комисия (ЦИК). Петров коментира, че е изпуснато да се запише, че не може да се използва името на друга политическа партия, а името от собствената регистрация в ЦИК може да го използва.

Мажете по правилника, приемате глупости, коментира Божидар Божанов (ПП-ДБ) в обяснение на различен вот. „На едното място пишете „цифри или числа“ - в първи клас ли трябва да се връщаме. Числата не са знаци, цифрите са знаци“, даде пример той. По-големият проблем е, че презюмирате връзка между регистрирани партии и коалиции и парламентарни групи, каквато няма никъде уредена в правния мир, коментира Божанов и отбеляза, че в момента приемат в правилника „абсолютни глупости“. „Защо го правим е въпросът? Защото „Новото начало“ ви е наредило и вие се броите тук човек по човек, за да може да изпълните разпореждането на „Ново начало“, добави той. 

Отхвърлено беше предложението за промяна в парламентарния контрол, свързана с блиц контрола в първия петък на всеки месец. От „Величие" предлагаха блиц контролът да не продължава два часа, а до изчерпване на въпросите и отговорите на министър-председателя и вицепремиерите, предвид настоящата ситуация в НС с девет парламентарни групи.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кая Калас: Всичко сочи, че Путин не е толкова силен
Дата: 11/05, 20:04

Мъж загина след падане от високо в София
Дата: 11/05, 19:58

Строителният бранш: Варна губи инвестиции заради административен блокаж
Дата: 11/05, 19:55

Германският министър на отбраната: Путин може сам да сложи край на войната, ако иска. Думите му може да са поредна измама
Дата: 11/05, 19:531 Коментар

Уикенд: Продават хижа "Петрохан" и къщата на Калушев на морето
Дата: 11/05, 19:49

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия