Снимка: Пиксабей, илюстративна
Британските депутати могат да направят важна крачка към легализирането на евтаназията. Днес ще се проведе оспорвано гласуване за това дали да се разреши асистираната смърт на терминално болни хора.
Депутатите ще решат дали да прехвърлят законодателството за по-нататъшно разглеждане в Камарата на лордовете или да го прекратят напълно след няколко часа бурни дебати, предаде АФП, цитирана от bTV.
Очаква се протестиращи, както „за“, така и „против“ спорния законопроект, да се съберат пред парламента, докато вътре се провежда т.нар. „трето четене“ – последният шанс за депутатите да обсъдят съдържанието му.
„Става въпрос за реални хора, които са изправени пред перспективата за болезнена и недостойна смърт за себе си или за любим човек. Несправедливостта и нехуманността на статуквото означават, че не можем да чакаме повече, за да им предложим надежда за по-добра смърт“, заяви авторът на законопроекта, депутатът Ким Лийдбийтър.
Законопроектът за терминално болни възрастни (край на живота) ще позволи асистираното самоубийство в Англия и Уелс за възрастни с неизлечима болест, чиято очаквана продължителност на живота е по-малко от шест месеца.
Те трябва да могат сами да си приложат веществото, което ще сложи край на живота им, а желанието на всеки пациент да умре трябва да бъде потвърдено от двама лекари и експертна комисия.
Промяна в закона би означавала, че Великобритания ще последва примера на няколко други страни в Европа и по света, които разрешават някаква форма на асистирана смърт.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Мълния изпепели къща в Мъглиж
Дата: 11/05, 22:05
Икономист: Раздутата държавна администрация помпа цените, заплатите в държавния сектор изпревариха частния
Дата: 11/05, 21:48
Украйна е готова за среща между Зеленски и Путин
Дата: 11/05, 21:43