илюстрация: Photo by Greg Hume, Уикипедия
Съединените щати предислоцират бомбардировачи Б-2 на тихоокеанския остров Гуам, твърдят източници на Ройтерс, цитирани от БНТ.
Новината идва на фона на съобщения, че президентът Доналд Тръмп си дава две седмици за да прецени дали страната му ще се включи в израелските удари срещу Иран. Засега остава неясно дали преместването на машините е свързано с напрежението в Близкия изток.
Б-2 може да носи американските бомби GBU-57, предназначени да поразяват цели дълбоко под земята. Според експерти това оръжие с тегло близо 14 тона може да бъде използвано срещу ирански ядрени обекти, включително дълбоко вкопания комплекса "Фордо".
Анонимен американски източник посочва, че засега няма заповед за препозициониране на бомбардировачите Бе-2 след кацането в Гуам, не се посочва и броя на изпратените машини. Експерти следят внимателно дали бомбардировачите Б-2 ще се придвижат към американско-британската военна база на остров Диего Гарсия в Индийския океан. Според запознати тя е идеалната точка за действия в Близкия изток. До миналия месец Съединените щати имаха бомбардировачи Б-2 в Диего Гарсия, но впоследствие те бяха заменени от Б-52. Вашингтон вече изпрати голям брой самолети-цистерни в Европа, както и военна техника в Близкия изток, включително допълнително количество изтребители.
Към района на Близкия изток пътува и американският самолетоносач "Нимиц".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Мариус Куркински: Това, което се случваше досега в политически аспект, наистина е на предела
Дата: 09/05, 11:48
Речта на Путин на парада на победата продължи точно 8,5 минути
Дата: 09/05, 11:41
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 11:40
Задържаха надрусан бракониер с незаконно оръжие край Медвен, излязъл на лов за сърни и елени
Дата: 09/05, 11:30
Много важен мач днес за "Черно море" на "Тича"
Дата: 09/05, 11:22