Над 2000 хора с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства


27/06/2025, 10:37

Снимка: Уикипедия, Sebastien.delorme

Над 2000 хора с трайни увреждания ще получат високотехнологични помощни средства по проект на Министерството на труда и социалната политика. През следващите седмици те ще получат по пощата удостоверения, след което ще могат сами да изберат кой да им достави съответното помощно средство от Списъка с одобрените от МТСП доставчици. 

През април Министерския съвет, по предложение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, прие Постановление за определяне на условията и реда за предоставяне и финансиране на високотехнологични помощни средства. Хората ще могат да ги получат в рамките на инвестиция „Предоставяне на помощни средства на лица с трайни увреждания” по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. 

Одобрените кандидати по проекта сами ще могат да изберат високотехнологичното средство, от което се нуждаят, и доставчика, от който да го получат, разказа тогава министър Гуцанов. Те ще се предоставят след подписване на тристранно споразумение между ползвателя, доставчика и министъра на труда и социалната политика.

Помощните средства, които ще се осигуряват, са 11 вида. Сред тях са преносим брайлов компютър, брайлов дисплей, софтуер за екранни четци, вертикализираща електрическа инвалидна количка, електрически мотор за инвалидна количка, нервен и мускулен стимулатор за ходене или за ръце, миоелектрични или модулни протези, изработвани по поръчка на база на индивидуално задание.

Информация за одобрените кандидати ще бъде публикувана и на сайта на Агенцията за социално подпомагане. При необходимост от допълнителна информация, хората ще получават съдействие от дирекциите „Социално подпомагане“ по настоящия си адрес.

Списъкът с одобрените кандидати и доставчици може да видите тук.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 11/05, 16:10

Атидже Алиева-Вели: Отчитаме мерките, които „Прогресивна България“ предложи, като първи стъпки в правилната посока
Дата: 11/05, 16:05

Унгария иска да въведе еврото, но не изпълнява критериите
Дата: 11/05, 16:031 Коментар

НИК 421 ще направи мониторинг за чистотата на морската вода
Дата: 11/05, 16:01

“Комодор” с ценна победа в дербито със “Спартак”
Дата: 11/05, 15:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия