Сигнали за произшествия ще се получават в реално време - ето къде


27/06/2025, 21:58

Пиксабей

Координационен център за безопасност по пътищата влиза в битката за по-малко жертви на катастрофи. Различните институции ще получават в реално време сигнали за произшествия или бедствия и ще ги разпределят към отговорните звена.

Агенция "Пътна инфраструктура", "Автомобилна администрация", "Пожарна безопасност" и "Национална полиция" обединяват усилия за намаляване на жертвите при катастрофи.

„Често говорим за война по пътищата. Обаче зад това клише се крие елементарна безотговорност. Безотговорност на едно малцинство на пътя. Когато става въпрос за възстановяване на дисциплината на пътя , безотговорните шофьори да бъдат извадени, да намерим законодателен начин. И то перманентно, а не просто временно”, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, цитиран от Нова.

По данни на МВР тази година произшествията са с 211 по-малко в сравнение с миналата. Жертвите са намалели със седем.

„Това решение на Министерски съвет, с което бяха набелязани такива критични участъци, те са почти на завършване. Към днешна дата имаме обезопасени 20 точки и в срок до края на август ще бъдат включени”, отбеляза министърът на регионалното развитие Иван Иванов.

Камерите на ТОЛ - системата също ще бъдат следени онлайн в Координационния център. Така може да се проследи беглец от ПТП, или нарушител на правилата.

„Средната скорост ще влезе в сила след като влязат в сила измененията в Закона за движение по пътищата. Техническата готовност на националната ТОЛ-системата е 100 % готова. Вече сме дали достъп на НАП и "Митници" до системата на ТОЛ, което ще увеличи и събираемостта в хазната, което е много важно”, обясни Иванов.

Заради остарели или амортизирани камери, от АПИ ще закупят и нови 1200 устройства, сочат данните на регионалния министър.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



МВР отцепи Главната на Варна: Издирват стрелеца, който е прострелял жена
Дата: 08/05, 11:21

Членовете на новия кабинет положиха клетва
Дата: 08/05, 11:18

„Мяра“: Над 50% от българите очакват нов бюджет
Дата: 08/05, 11:07

Камала Харис за войната с Иран: Тръмп не е идиот, той е опасен
Дата: 08/05, 10:58

Радев в първата си реч като премиер: Галопиращи цени, рекордна инфлация, проблеми с бюджета, липсващи реформи, тежка икономическа и енергийна криза
Дата: 08/05, 10:501 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия