Пиксабей
В момента по темата за черния лепорад, който се издирва, има масова психоза, така че подлагам под съмнение слуховете, че е забелязан в Разград и Румъния. Към момента няма категорични доказателства, освен видеото, което излезе, че това животно все още е на свобода. Това каза проф. д-р Диана Златанова, преподавател в Катедра "Зоология и антропология" към Биологическия факултет, "СУ Св. Климент Охридски", пред NOVA NEWS.
По нейните думи откритата следа, която беше определена като от голямата дива котка, е на куче. Тя предположи, че наистина животното е било изпуснато, но собственикът му вече е успял да го прибере.
Тя е на мнение, че хищник, който е гледан от хора на затворено дълго време, винаги ще търси хората като източник на храна. По думите й такава голяма черна котка няма да ловува, защото е изгубила навиците си.
"Няма нито едно съобщение за щета или някой да е видял, че такова животно влиза в двора му за храна. Ако това животно е изпуснато, вече е прибрано", коментира професорът.
Добромир Бориславов, директор на Софийската зоологическа градина, смята, че въпросителните по темата са изключително много. По негови думи, ако имаме само едно клипче с черния лепорад, по-реалистично е да става дума за вайръл събитие, което цели да привлече вниманието, като така се създава психоза.
Той заяви, че да бъда държано такова диво животно в домашни условия, е абсурд.
Бориславов подчерта, че ако гражданите имат съмнение, че някой отглежда такъв тип хищник незаконно, може да подадат сигнал на телефон 112.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Европейската комисия с план за справяне с бедността
Дата: 06/05, 14:52
Румънският президент отмени прием по повод Деня на Европа заради падането на правителството
Дата: 06/05, 14:40
Българска волейболистка стана шампион в Бразилия
Дата: 06/05, 14:30
1 загинал и 12 ранени в тежки катастрофи за изминалия ден
Дата: 06/05, 14:23
Започна разследване на медиен магнат, свързан с Орбан
Дата: 06/05, 14:17