Пиксабей
Нови правила за глобите за шофьори без винетка предвиждат промени в Закона за движението по пътищата, внесен от Министерски съвет в Народното събрание.
Санкцията за шофиране без винетка става в двукратен размер на годишната винетна такса – 194 лв., сега тя е 300 лева, предаде Парите ни.
Ако шофьорът плати винетна такса в рамките на календарния ден след извършване на нарушението, санкцията се намалява на 97 лв.
Въвежда се минимална и максимална санкция за нарушения на пътя.
За нарушенията, извършени от физическо лице в качеството му на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава:
- При незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден - с глоба в размер от 116 до 1800 лв.
- При незаплатена пътна такса за участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, когато в календарния ден е заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа – с глоба в размер от 87 до 1500 лв.
- При частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни относно категорията на пътното превозно средство, броя на осите и екологичните му характеристики – с глоба от 78 до 1300 лв.
Променят глобите за шофиране без винетка
Това важи за случаите, при които е заплатена пътна такса при погрешно декларирани данни – категорията на пътното превозно средство, броя на осите и общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, и отразява по-леки по тежест и характер нарушения в сравнение с горните хипотези, тъй като ползвателят е предприел определено поведение, водещо до заплащане на пътни такси.
Ако нарушителят е собственик на автомобила то санкциите са:
- При незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден – с глоба в размер от 116 до 1800 лв.
- При незаплатена пътна такса за участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, когато в календарния ден е заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа – с глоба в размер от 87 до 1500 лв.
- При частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни относно категорията на пътното превозно средство, броя на осите и екологичните му характеристики – с глоба в размер от 78 до 1300 лв.
Тук отново става въпрос за случаите, при които е заплатена пътна такса при погрешно декларирани данни – категорията на пътното превозно средство, броя на осите и общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, и отразява по-леки по тежест и характер нарушения в сравнение с горните хипотези, тъй като ползвателят е предприел определено поведение, водещо до заплащане на пътни такси.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
"Файненшъл таймс": ЕС се готви за преговори с Владимир Путин
Дата: 07/05, 22:06
Указ на президента, с който се предлага на НС да избере Румен Радев за премиер, ще бъде обнародван в "Държавен вестник"
Дата: 07/05, 22:02
Бони Тейлър е в кома след спешна операция
Дата: 07/05, 22:00
Сабрутев: ПП няма да подкрепи кабинет на Радев заради спорни назначения
Дата: 07/05, 21:58