Пиксабей
Проверка на реалните километри на употребяван автомобил вече е напълно безплатна и достъпна за всеки гражданин. Новата услуга на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" позволява справка по VIN номер директно през интернет. Това е първата стъпка към изграждането на единен автомобилен регистър, част от амбициозната визия за "електронно досие" на всяко МПС в България, предаде Money.bg.
Инициативата е на Министерството на електронното управление и е насочена към повече прозрачност, сигурност за купувачите на коли и намаляване на административната тежест.
Какво включва новата справка?
Системата показва ключови данни от последните годишни технически прегледи (ГТП), включително:
Дата на последния преглед
Последно отчетен пробег (километраж)
Валидност на текущия ГТП
Разлика в изминатите километри между прегледите
Услугата е достъпна тук: https://public-eis.rta.government.bg/public-vehicle-check/vin-check
Ето как изглежда примерна справка:

Какво означава това за потребителите?
Българите вече могат лесно да проверяват дали колата, която купуват, не е с манипулиран километраж - една от най-честите измами на пазара на автомобили втора ръка. Информацията идва от официални технически прегледи, което я прави достоверна.
Освен че помага на потребителите да вземат по-информирано решение, справката е ценен инструмент и за институции с контролни функции.
Новата услуга е елемент от по-широката стратегия за цифрова трансформация и устойчива мобилност, заложена в Програмата на правителството за периода 2025-2029 г. Плановете включват създаване на пълно дигитално досие на всеки автомобил, което да свързва различни институции, прегледи, застраховки и регистрации.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Камион с гръмнала гума предизвика верижна катастрофа на "Хемус"
Дата: 06/05, 20:38
СЗО спешно търси 82 пътници от борда на самолет
Дата: 06/05, 20:26
Данните за качеството на въздуха край ТЕЦ "Бобов дол" вече и на сайта на Общината
Дата: 06/05, 20:15
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 20:10
Моторист загина при катастрофа на пътя между Котел и Омуртаг
Дата: 06/05, 20:03