300 български военнослужещи заминаха за Афганистан, предаде Нова тв. Те бяха изпратени с официална церемония на централния площад в Ямбол. Българските военни ще охраняват вътрешната част на летището в Кандахар – ангажимент, който страната ни изпълнява от 2007 г. насам в рамките на операцията на Международните сили за поддържане на сигурността в азиатската държава.
С участието си в операцията на Международните сили нашите военнослужещи утвърждават авторитета на България и доказват способността на въоръжените ни сили да служат в интернационална среда, заяви в Ямбол министърът на отбраната Ангел
Найденов. Той посочи, че това е последната международна мисия в Афганистан, в която страната взема участие. По думите му България би се включила в подобни мисии и през 2015 г., ако има решение за това от Народното събрание, с контингент до 110 военнослужещи с цел обучение и подготовка на афганистанските сили за национална сигурност.
Ротата е в състав от 300 военнослужещи, от които 31 са жени. Около една четвърт от състава ще участва за първи път в подобна мисия. Подразделението ще охранява вътрешния периметър на летище Кандахар в продължение на шест месеца. Командир е майор Божидар Божилов.
Шофьор остана без книжка и без номера за липса на "Гражданска отговорност", въпреки че има валидна такава
Дата: 13/05, 08:48
Нападнаха и пребиха германски войници от НАТО в Нидерландия
Дата: 13/05, 08:38
Земетресение с магнитуд 4,5 в Северен Иран
Дата: 13/05, 08:37
Трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави тази сутрин
Дата: 13/05, 08:34
Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 08:30