Пожарна на почти половин век аварира два пъти по време на сигнал, огънят поглъща ферма


31/07/2025, 21:04

кадри: бТВ

Пожарни автомобили на почти половин век – с това разполага малък противопожарен участък в село Дъбова махала. При пожар преди дни, колата на огнеборците аварирала два пъти.

26 юли, следобед. Село Дъбова махала пламва. От треви и дървета се пали и покрива на старото училище. Изгарят насаждения и имоти.

„Имаше машини, косачки, нови материали, ламарини. Това беше като склад. И не мога да се сетя колко други ценни неща, но… такъв е животът явно. Радваме се, че имаме здраве и продължаваме напред“, разказва пред бТВ Иван Савчев, собственик на имот в селото.

Първата пожарна идва от участъка в Брусарци - на едва пет километра от селото, само че почти веднага се поврежда, разказват жители.

„Момчетата се мъчиха с маркуча, докато опънаха маркучите пожарната аварира и почнахме натам с тупалките“, казва Владимир Панайотов.

„Ако с пожарната беше всичко в ред, ето до тука щеше да стигне огъня и щяхме да го ликвидираме. Един път изгасна ето тука, после правиха нещо момчетата, стигна до горе и пак угасна… и там си остана. Добре, че не изгоря камионът, да станем хептем за кашмер“, разказва Александър Борисов, жител на с. Дъбова махала.

Огънят поглъща и фермата на кметския наместник. Стадото му с крави и телета сега е без храна и подслон.

„Ако пожарната още в първия момент там не беше загаснала, пожарът нямаше да дойде до тука, нямаше да има тези щети. Тя за пореден път гасне тая пожарна. Преди една седмица Киселево по същия начин на пожара е изгаснала. И дано да не съм прав, но ще горят още постройки и къщи, докато е такава пожарната“, коментира Цеко Цеков, кметски наместник на с. Дъбова махала.

В двора на пожарния участък в Брусарци екипът ни вижда два архаични ЗИЛ-а, един от които с вдигнат капак в гаража.

„В Брусарци е най-новият ни ЗИЛ, който беше. Стегнат е, 1982 година. Поддържаме и старите ЗИЛ-ове – има 1975-1976“, отбелязва комисар Венцислав Райков, дир. на РДПБЗН.

Преди седем години звеното бе пред закриване, но след протест на жителите в района остана. Явно – заедно с все същата си техника.

Междувременно шефът на пожарната Александър Джартов съобщи, че 285 нови противопожарни автомобила ще получи пожарната у нас в следващите 3 години.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Въвеждат временна организация за движение на автомобилите в части на страната
Дата: 13/05, 07:39

В Големо село назрява протест заради замърсяванията на въздуха
Дата: 13/05, 07:29

Предупреждение за силен вятър в 20 области на страната
Дата: 13/05, 07:24

Съдийската колегия на ВСС образува дисциплинарно производство срещу съдия Диан Василев
Дата: 13/05, 07:13

Първо редовно заседание на кабинета "Радев": Правителството назначава нови областни управители
Дата: 13/05, 07:07

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия