стоп кадър: Нова тв
След случаите със съмнение за полицейско насилие над задържани, МВР въвежда нови технически средства. От днес униформените разполагат с щадящи електрошокови палки.
Първата група от служители на ГДБОП вече преминаха обучение с т. нар. „тейзъри”. Устройствата обезвреждат лицето, което трябва да бъде задържано, посредством електрически импулси. Това трае няколко минути, докато му бъдат поставени белезници.
Новите устройства ще бъдат използвани в случай на неподчинение на полицейско разпореждане, както и при гонки. Осигурени са и нови бодикамери, батерии за тях и специални жилетки, на които да бъдат поставяни. Това, по думите на властите, ще гарантира безопасността както на задържаните, така и на униформените, предаде Нова телевизия.
Кадри от задържането на Явор Георгиев от Варна провокираха в обществото поредния дебат имало ли е превишване на полицейски правомощия. Според прокуратурата - не. Според близките на мъжа - той е починал следствие на полицейско насилие.
„Държавата е единствената институция, единственият обществен субект, който има конституционно установеното и закрепено в закона право да упражнява насилие, и то в полза на обществото”, твърди премиерът Росен Желязков.
Оказа се, че бодикамерите на полицаите, задържали Явор, не работят. Нямали батерия. От днес подобно нещо не може да се случи, тъй като МВР внедри високотехнологични иновативни методи, за да гарантира както живота и здравето на задържаните, така и безопасността на служителите си.
„И как да бъде облекчавана полицейската работа, така че да могат полицаите да са през по-голямата част от времето си на улицата. Там, където трябва да бъдат, а не да седят затворени в кабинети и да пишат доклади”, допълни Даниел Митов, министър на вътрешните работи.
Иновативна лаборатория в Академията на МВР ще помага за обучението на служители от всички звена.
„С използването на изкуствения интелект ще се тренират похвати, техники и тактики в техния превантивен най-вече аспект”, поясни Желязков.
С новите устройства ще могат да се събират и години за един бъдещ процес доказателства, казват управляващите. А зад иновативните методи стои американска компания с дългогодишен опит в разработката на технологии за правоприлагащите органи.
„Политическата воля и ангажираността на правителството са начинът и държавата да може да наваксва с темповете, с които се развиват тези технологии”, обясни Рик Смит, основател на компанията.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Почина бившият директор на Пловдивския архив
Дата: 11/05, 23:14
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 23:10
Тръмп спира федералните данъци върху горивата
Дата: 11/05, 23:07
Дават ход на делото срещу 21-годишния Михаил, обвинен за смъртта на Йоана
Дата: 11/05, 23:00
Внесоха законопроект за по-строга забрана на китайските автомобили в САЩ
Дата: 11/05, 22:52