кадри: БНТ
Кораб потъна край Созопол. Потъна, за да оживее и да стане хабитат на множество морски обитатели край Созопол. Това е и най-новата ни подводна атракция в наши води.
Преди обяд риболовният кораб „Чавдар“, построен през 1964 г., беше потопен на морското дъно. Потапянето на плавателния съд отне около час. Той беше напълнен с морска вода с помощта на помпи, което помогна за по-правилното му позициониране на морското дъно, на 30 м дълбочина.
Операцията по потапянето на кораба е по инициатива на писателя Михаил Заимов и негови съмишленици, предаде БНТ.
Целта е корабът да се превърне в изкуствен риф, като в него е поставена и клетка от Института по морска биология към Българската академия на науките, която да подпомогне изследването на черната мида. Корабът ще се използва и от водолазния център в Созопол за обучение на любители гмуркачи.
Потапянето на кораба наблюдава и държавният глава Румен Радев, който бе сред първите, които се гмурнаха, след като „Чавдар“ достигна морското дъно.
"Ние сме длъжни да утвърждаваме статута на България като морска държава, не само заради растящото стратегическо значение на Черно море за нашата сигурност и икономика, но ние сме длъжни да завещаем на следващото поколение по-чисто море и по-голямо биоразнообразие. И затова искам да изразя своята признателност към Михаил Заимов и неговия екип за тяхната пълна отдаденост на развитието на екосистемите в Черно море и тяхната защита. В нашата акватория имаме изключително добре запазени праисторически селища и кораби. Това ни позиционира много силно на световната карта на подводната археология и може да бъде още един магнит за развитие на туризма в България. Така че аз приветствам всички усилия на тези наистина ентусиасти, които развиват една система от изкуствени рифове в нашето море, което е много важно за съхраняване и развитие на биоразнообразието. Очаква се догодина корабът да бъде обрасъл с миди, други ракообразни", посочи президентът.

Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Нетаняху поздрави Румен Радев за победата и встъпването в длъжност на новото българско правителство
Дата: 10/05, 09:45
Лекар за края на обажданията до джипито: Поставени сме пред дилемата да бъдем хора или изпълнители на абсурдни наредби
Дата: 10/05, 09:381 Коментар
Проф. Чорбанов: Хантавирусът не е заплаха за масова епидемия, у нас трябва да се тревожим за морбили
Дата: 10/05, 09:25
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 09:20
Товарен кораб е ударен от неидентифициран проектил край Доха
Дата: 10/05, 09:19