Стоян Панчев: Инфлацията от закръгляне вече е факт


07/08/2025, 21:23

кадър БНТ

"Всички видяхме скок на цените. Видяхме го в статистиката, излязоха и официалните органи, които го съобщиха".

Това обясни пред БНР Стоян Панчев, Експертен клуб за икономика и политика.

"Не трябва да сме изненадани, защото същото нещо стана в Хърватия през 2022 година, когато получиха тяхното "Да" за влизане в еврозоната".

Той коментира мерките, предвидени в промените на Закона за въвеждане на еврото, които се очаква да прекратят повишението в цените.

"По-скоро може да доведат до допълнително увеличение сега. Тази инфлация от превалутирането, от закръглянето вече е започнала". 

Ежедневното съобщаване на цените от големите търговски вериги би могло да окаже определен положителен ефект, смята той. 

"От друга страна, ще създаде допълнителни разходи на самите търговци".

Стоян Панчев очаква те да бъдат прехвърлени към потребителите. 

Той коментира проекта на Закон за таван на надценките при определени храни и изискването поне половината от хранителните продукти в търговските вериги да са български.

"Не мисля, че ще доведе до нещо положително.  Не може с декрет да кажеш, че трябва да има български стоки. Трябва да направиш така, че да има българско производство. 

Моментът, в който започнем да въвеждаме тавани на цените, първото нещо, което се случва е да ги задържим, но когато се наложи да ги отпуснем, те се изстрелват нагоре с още по-голяма скорост. Ако е твърде строг режимът, може да видим и изчезване на стоки или пазари на стоки, дифицити".

Ако се движим с това темпо, някъде към средата на 40-те години на този век ще стигнем до реална конвергенция с европейските доходи и цени, прогнозира той.

"Възможно е да има по-бърза конвергенция на цените вследствие на това, че имаме една и съща валута, но по-бавна конвергенция на заплатите". 

Панчев анализира възможните ефекти от това, че след влизането в еврозоната страната ни ще има достъп до по-евтин финансов ресурс.

"Когато българските политици имат на разположение повече и по-евтин ресурс, обикновено предизвикват фискална криза. Видяхме го последно през 1997 година, когато имаше хипер инфлация. Това беше възпряно през последните 27 години от Валутния борд. Сега, когато няма да има Валутен борд, мен ме притеснява възможността българските политици да се върнат към поведението си преди него, създавайки големи дефицити в бюджета, както вече е започнало да се случва - да натрупаме едни големи дългове и да повторим "гръцкия" сценарий".

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



КНДР разполага нова далекобойна артилерия по границата си с Южна Корея
Дата: 08/05, 07:39

Транспортният бранш е в протестна готовност
Дата: 08/05, 07:33

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 08/05, 07:30

Три американски разрушителя преминаха през Ормузкия проток, докато са били обстрелвани
Дата: 08/05, 07:27

ОАЕ: Противовъздушната отбрана прихвана ракети и дронове от Иран
Дата: 08/05, 07:25

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия