Снимка: Булфото, архив
До 24 септември 2025 г. се удължава срокът за забрана за износ на инсулини, техни аналози и някои антибиотици. Това е посочено в заповед на министъра на здравеопазването Силви Кирилов, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването.
Инсулините и аналозите им са посочени с търговските им наименования в заповедта. Забраната за износ на антибиотици се отнася за продукти от групата с международно непатентно наименование Azithromycin, Amoxicillin /clavulanic acid и Cefuroxime в лекарствени форми powder for oral suspension и granules for oral suspension.
Информация е предоставена от Изпълнителната агенция по лекарствата относно наличните количества от лекарствени продукти от фармакологичните групи, обект на забраната за износ в търговци на едро и притежатели на разрешение за употреба, както и от регионалните здравни инспекции относно извършване на проверки в аптеки от „открит тип“ за наличността от лекарствени продукти, като са обхванати големи и по-малки населени места.
От притежателите на разрешения за употреба е изискана информация за налични към момента количества лекарствени продукти, както и информация за доставени количества от началото на годината за лекарствените продукти от същите групи, и планирани доставки за следващите шест месеца.
В обобщение е установено, че има затруднение в снабдяването на аптеките и на пациентите с определени инсулини и аналози заради нерегулярна доставка или доставка на по-малко количество, посочва Дарик. За два от лекарствените антибактерилани продукти от групата в лекарствени форми powder for oral suspension и granules for oral suspension е подадено уведомление за постоянно преустановяване на продажбите, а друг е с прекратено разрешение за употреба.
Целта на забраната за износ е да бъде обезпечен българският лекарствен пазар с достатъчно лекарствени продукти за задоволяване на потребностите на населението.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Костадинов алармира: 3-ма мъже с пръти нападнаха "Безсмъртния полк"
Дата: 09/05, 15:26
Пламен Китипов: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Дата: 09/05, 15:24
Германия подготвя забрана на електронните цигари за еднократна употреба
Дата: 09/05, 15:07
На търг продават лични вещи на Мерилин Монро
Дата: 09/05, 14:501 Коментар