Пиксабей
Картата показва аномалията на средното морско налягане (Mean MSLP anomaly) според сезонната прогноза на ECMWF.
Аномалията показва отклонението на налягането от средните стойности за периода 1993-2016 г., предаде Метео Балканс.
Жълт/Оранжев цвят: Означават по-високо от нормалното атмосферно налягане. Високото налягане обикновено е свързано с по-стабилно, сухо и по-студено време през зимата (особено през януари и февруари, когато се създават температурни инверсии).
Син цвят: Означава по-ниско от нормалното атмосферно налягане. Ниското налягане е свързано с циклонална дейност, валежи (дъжд или сняг) и по-често с по-меко време.
Прогноза за Балканите
Анализирайки картата, виждаме, че Балканският полуостров попада близо до зона с положителна аномалия на налягането, обозначена с жълти цветове. Това сочи към:
По-високо от нормалното атмосферно налягане над региона през зимните месеци (декември 2025, януари и февруари 2026). Това предполага преобладаващо антициклонално време.
Сухо време и по-малко валежи: Антициклоните често блокират преминаването на влажни средиземноморски циклони, което може да доведе до по-суха зима от обичайното или до блокиращи обстановки, което може да причини значителни валежи от сняг. Тези обстановки се полочват, когато циклоните биват блокирани от високото налягане, а валежите им паднат над Балканите.
Температури: Макар и да не е директна прогноза за температурата, високата аномалия на налягането обикновено е свързана с по-меко време, особено в началото на зимата. Възможно е обаче, особено в средата и края на сезона, под влияние на антициклона да се формират студени инверсии, които да доведат до ниски температури, особено в низините и котловините.
Сибирските антициклони често е свързан и с по-ниски температури и по-силни нахлувания на полярен въздух от изток, но ако имаме блокиращи обстановки, то температурите ще са около нормата.
Тоест не се очакват екстремно ниски температури, от сорта на минус 15 / 20 градуса по Целзий.
Обобщена прогноза:
Зимата на Балканите, според тази карта, се очертава като по-суха и по-стабилна от средната. Вероятността за чести валежи е по-малка, като снежните валежи на ниска надморска височина могат да бъдат редки.
Важно уточнение: Това е само една от множеството дългосрочни прогнози. Сезонните прогнози се правят въз основа на ансамбъл от модели и дават само обща тенденция, а не точна прогноза за конкретни дати.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Почина актьорът Иван Несторов
Дата: 17/01, 21:34
Жълт код за много студено време и за утре
Дата: 17/01, 21:25
Слави Трифонов: Най-хубавото нещо в живота е да се грижиш за хората, които обичаш и да даваш
Дата: 17/01, 21:242 Коментара
Петима загинаха при лавина в австрийските Алпи
Дата: 17/01, 21:09
Коща: ЕС обмисля отговор на митата на Тръмп заради Гренландия
Дата: 17/01, 20:513 Коментара