Пиксабей
Аудиозапис запечатва разговора между контролната кула и екипажа от полета на Урсула фон дер Лайен в неделя, когато стана ясно, че са имали проблем с джипиес системите.
На него се чува как пилотът съобщава до кулата, че имат проблеми с GPS (джипиес картите) и иска разрешение за кацане чрез система за кацане по прибори ILS (Instrument Landing System), предаде БТВ.
"Преминавате по процедурен контрол. Ако желаете – продължете по ILS X-ray (процедура по снижаване според профила", отговаря мъжът от контролната система на летище Пловдив.
Смущенията и фалшификациите на GPS сигнали са се превърнали в почти ежедневна практика в Източна Европа, посочват от ЕК
Решение на пилота е коя е от двете действащи на Летище Пловдив навигационни системи да избере. Полетът е осъществен, след като е използвана старата наземна навигационна система.
Записът е от LIVE ATC - сайтът за предавания на живо от кулите за контрол на въздушното движение и радарни съоръжения по целия свят.
Причината за проблема е изчезването на спътниковия сигнал до навигационната система на самолета. След като се чува, че пилотът съобщава за възникналия проблем, ръководството на въздушното движение незабавно е предложило алтернативен подход, след което не се прекъсва връзката с екипажа до кацането.
Самолетът е бил нает от Европейската комисия.
„Можем да потвърдим, че е имало заглушаване на GPS сигнала, но самолетът кацна безопасно в България. Получихме информация от българските власти, че те подозират, че това е било вследствие на груба намеса от страна на Русия. Ние сме наясно, и по някакъв начин свикнали, с тези заплахи, които са постоянен елемент от враждебното поведение на Русия. Разбира се, това само ще засили още повече нашата непоколебима решимост да увеличим отбранителните способности и подкрепата си за Украйна. Този инцидент всъщност подчертава колко спешна е мисията, която председателят изпълни през тези дни в държавите на първа линия“, заяви Ариана Подеста, говорител на Европейската комисия.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Кая Калас: Всичко сочи, че Путин не е толкова силен
Дата: 11/05, 20:04
Мъж загина след падане от високо в София
Дата: 11/05, 19:58
Строителният бранш: Варна губи инвестиции заради административен блокаж
Дата: 11/05, 19:55
Германският министър на отбраната: Путин може сам да сложи край на войната, ако иска. Думите му може да са поредна измама
Дата: 11/05, 19:531 Коментар
Уикенд: Продават хижа "Петрохан" и къщата на Калушев на морето
Дата: 11/05, 19:49