Eнергийният експерт Явор Куюмджиев: Атомната електроцентрала на практика няма как да излезе на плюс


03/09/2025, 00:00

кадър: Bulgaria ON AIR 

Енергийното министерство получава 1,5 млрд. лв. за Българския енергиен холдинг.

"Тези пари отиват за ПАВЕЦ "Чаира", една значителна част отиват за АЕЦ "Козлодуй". Държавата мародерства АЕЦ-а по не хубав начин - принуждава ги да продават част от ел. енергията си на несъществуващия вече регулиран пазар, след което, ако цената надвишава 120 лв. за мегаватчас, взима 90% от разликата. Днес цената е 200 лв., АЕЦ продава за 120 + 10% от 80, останалите пари пак им ги прибират. По закон имат право да взимат 80% от печалбите на енергийните държавни дружества под формата на дивиденти, 100% им взимат, при това за поредна година, като ги карат да плащат тези дивиденти авансово", коментира енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на  "Денят ON AIR".

Гостът определи АЕЦ "Козлодуй" като оглозгана. По думите му атомната електроцентрала на практика няма как да излезе на плюс. 

"Взимат им още неизкараните пари. С тази политика носят рискове, защото това е атомна централа и има нужда от ремонти, модернизации, закупуване на гориво. Затова част от парите за БЕХ ще отидат за АЕЦ "Козлодуй", защото имат нужда от пари", подчерта Куюмджиев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според него и четирите направления, предвидени за инвестиране с тези милиард и половина са разумни, "въпросът е, че ги взеха преди това от енергетиката".

"Подготвени са критерии, според които да се подбере изпълнител, цената ще е решаваща. Японската фирма сигурно може да извърши ремонта, въпросът е да не стане като миналия път - изхарчиха много милиони за ремонт, пък я счупиха", припомни Куюмджиев.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Транспортният министър разпореди незабавна проверка след тежката катастрофа на магистрала „Хемус“
Дата: 12/05, 10:40

Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача на "Тича"
Дата: 12/05, 10:36

Назарян: ГЕРБ-СДС ще подкрепи трите законопроекта, касаещи устройствения закон на съдебната власт
Дата: 12/05, 10:32

СДВР за катастрофата с жертва край София: Водачът на автобуса е дал положителна проба за наркотици
Дата: 12/05, 10:281 Коментар

ПБ няма да съкращава държавната администрация и да замразява заплати
Дата: 12/05, 10:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия