снимка: МС
Министър-председателят Росен Желязков заяви на съвместна пресконференция с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, че единственият начин за възпиране на агресивното поведение, наблюдавано през последните години, е чрез ефективна отбрана.
Премиерът Желязков е обсъдил с Коща сигурността в Черно море.
"Сигурността в Черно море е важна предпоставка за сигурността на Европа. Черноморският басейн е важен за мира и енергийната сигурност. Черно море не може да се разглежда изолирана кота басейн, а като част от по-широка система за европейска сигурност", подчерта българският премиер.
Той заяви, че България поддържа желанието си за изграждане на Център за черноморска сигурност заедно с Турция и Румъния.
Премиерът Желязков е говорил с Коща и за Западните Балкани, които остават стратегически приоритет за България. Ние много ясно заявихме още по време на своето председателство, че разширяването със Западните Балкани гарантира по-голяма сигурност, добави българският премиер.
По отношение на РС Македония премиерът Желязков заяви, че единственият път напред за нея е изпълнението на договореностите от юни 2022 г. без тяхната ревизия.
Българският премиер подчерта, че Европейският съюз е силен когато е единен.
"Вземането на решения с квалифицирано мнозинство по въпросите на разширяването и външната политика ще отслаби ЕС. България последователно не подкрепя въвеждането на квалифицирано мнозинство. Единствено чрез консенсус можем да запазим доверието в ефективността на решенията", подчерта българският премиер.
Той също така заяви, че просперитетът на Украйна е важен за просперитета на Европа, предаде БГНЕС.
"България няма да изпраща войски в Украйна. Нашето участие ще е в морския домейн с кораби", подчерта премиерът Желязков, допълва Bulgaria ON AIR.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща заяви, че ЕС стои плътно зад Украйна.
"България съществено допринесе за това усилия със своята военна подкрепа. Ще продължим с решителност да подкрепяме устойчивостта на Украйна", каза той.
Коща похвали решението на България да увеличи парите за отбрана.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Камион се вряза в мантинела на АМ „Тракия“ в посока Бургас
Дата: 10/05, 20:12
Локализираха пожара в склад в София, няма засегнати съседни сгради
Дата: 10/05, 20:00
Пол Мание: Българските пътища ми дадоха криле и се надявам да продължа по същия начин и в Италия
Дата: 10/05, 19:52
Областният управител на Габрово свиква спешна среща заради общественото напрежение в града
Дата: 10/05, 19:441 Коментар
Янкулов за избора на нов ВСС: Ключовото е дали има политическа воля промените да бъдат реални, а не формални
Дата: 10/05, 19:34