стоп кадър: Ютуб
Марс все още властва, когато е време Венера – въплътена във визията, състраданието и лидерството на жените – да води нашето общо бъдеще. Ако сме сериозни по отношение на мира, тогава е време да поверим кормилото на Обединените нации на жена.
Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова на среща в Ню Йорк, която се провежда в рамките на 80-ата сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН), предаде БГНЕС.
„Преди тридесет години, в Пекин, нациите по света дадоха тържествена клетва: да утвърдят правата на жените като човешки права, да постигнат равенство между половете и да дадат сила на всяка жена и момиче да живеят свободни от насилие, дискриминация и ограничения“, каза Силяновска по повод 30-годишнината от Четвъртата световна конференция за жените, провела се в Пекин през 1995 г.
Силяновска допълни, че Пекинската декларация и Платформата за действие остават крайъгълен камък на международното право, живо доказателство, че равенството за жените е едновременно справедливост и предпоставка за мир, просперитет и устойчиво развитие.
„И все пак, три десетилетия по-късно, трябва да признаем: напредъкът е неравномерен, крехък и твърде често обратим. Насилието над жените продължава да остава ненаказано, фемицидът поругава святостта на живота, а структурните бариери все още отричат лидерството, ресурсите и правото на жените да участват във вземането на решения. Това не са абстракции – те нанасят рани върху семействата, обществата и поколенията“, подчерта президентът на Северна Македония.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
39 задържани в Париж след забранени крайнодесни и антифашистки демонстрации
Дата: 09/05, 21:24
Татяна Султанова: Моите очаквания за правителството бяха за нови хора с нов морал
Дата: 09/05, 20:591 Коментар
Мартин Димитров: Когато министрите не са ярки фигури, повече власт отива в премиера
Дата: 09/05, 20:471 Коментар
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 20:40
Илиан Илиев: Получи се не много красив, но пък оспорван мач
Дата: 09/05, 20:35