кадър: БНТ
Катрин Деньов (на френски: Catherine Deneuve, [katʁin dəˈnœv]) е френска актриса.
Смятана за един от най-видните символи не само на френското кино, но и на френските култура и маниери, Деньов придобива международна популярност през 60-те години на XX век с филмите „Шербурските чадъри“ и „Госпожиците от Рошфор“ на Жак Деми, и „Дневна красавица“ на Луис Бунюел.
Двукратна носителка на националната филмова награда на Франция „Сезар“ – за ролите си в „Последното метро“ на режисьора Франсоа Трюфо през 1981 г., и в „Индокитай“ на Режис Варние през 1993 г., за която е номинирана и за Оскар в категорията „най-добра актриса“.
Биография
Катрин Дорлеак, както е истинското ѝ име, е родена на 22 октомври 1943 г. в Париж в семейството на актьорите Морис Дорлеак и Рене Симоно (родена Жана Рене Деньов). Дебютира едва на 13-годишна възраст във филма „Ученички“. По време на работата си в киното тя приема моминската фамилия на майка си за своя – Деньов (Deneuve), и я използва с цел да се разграничи от по-възрастната си сестра, Франсоаз Дорлеак, по-известната в онзи момент, която гради кариера с бащиното си име.
Кариера
Филмът, който носи популярност на Катрин Деньов, е мюзикълът на Жак Деми от 1964 г. „Шербурските чадъри“, който я извежда до нови водещи роли, във филма на Роман Полански – „Отблъскване“, както и в класиката на Луис Бунюел „Дневна красавица“.
През 70-те години, паралелно с френското и американското, започва да се снима и в италианското кино, работейки с режисьори от ранга на Марко Ферери, Мауро Болонини и Марио Моничели и партнирайки си със звезди като Марчело Мастрояни и Джанкарло Джанини.
През 1981 г. се снима и в първия си филм с режисьора Андре Тешине, когото и до днес тя посочва като неин фаворит за снимки. Сътрудничеството между двамата продължава през годините, като до момента Катрин Денов изпълнява главната роля в 8 филма на Тешине.
През последните две десетилетия Деньов продължава да получава главни роли в значителни продукции и да създава продължителни сътрудничества с режисьори като Еманюел Берко, Франсоа Озон, Леа Доменак и др. Сред най-забележителните филми с нейно участие от този период са „Трофейна съпруга“ на Озон, „Съвсем нов завет“ на Жако Ван Дормаел, „Акушерката“ на Мартен Прово, „Жената на президента“ на Доменак.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 06:40
Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 07/05, 06:10
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 06:10
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 07/05, 05:50
Спортът по телевизията в четвъртък 7 май
Дата: 07/05, 05:00