Ръст на киберпрестъпленията в България – как да се предпазим


Дата: 28/12, 13:08

България он ер

Отчетен е ръст на киберпрестъпленията у нас. Една от причините е масовото използване на изкуствения интелект (AI), който е все по-непредвидим за потребителите в онлайн пространството.

Най-често тактиките и моделите на измама са използвани срещу деца и млади хора, като сред разпространените са обаждания от чуждестранни телефонни номера, последвани от подвеждащи съобщения, които да ги провокират да извършват определени действия.

Експерти обясняват, че когато AI технологиите попаднат в ръцете на киберпрестъпници, те се превръщат в силно оръжие за създаване на фалшиви идентичности, дълбоки фалшификации, манипулиране на емоции и киберизнудване.

"Трябва да бъдем дигитално осведомени. Всеки един български гражданин не трябва да избягва от възможността да получава информация какво предстои", коментира експертът по киберсигурност проф. д.н. Илин Савов пред България он ер.

Той подчерта, че е важно да има качествени обучения в държавната администрация, министерствата, училищата, болниците, банките, застрахователните дружества и частни компании.

По думите му е важно да повишим и критичното си мислене.

 

 

 

Редактор "Екип на Петел", "За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хванаха 16 шофирали след употреба на алкохол и 10 – под въздействие на наркотици
Дата: 03/01, 17:10

Костадинов се обърна срещу Тръмп: САЩ нападнаха Венецуела и отвлякоха нейния президент Мадуро. ЕС да наложи санкции на САЩ
Дата: 03/01, 17:10

Венецуелският външен министър: Мадуро остава лидер на страната!
Дата: 03/01, 16:50

Кметът на Бургас настоява за корекция на цената на билета в евро в полза на гражданите
Дата: 03/01, 16:44

Зеленски и Стармър обсъдиха замразените средства от Челси в подкрепа на Украйна
Дата: 03/01, 16:331 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия