Мая Иванова. Кадър: БНТ
Това е въпрос за един милион евро! Така бившият зам.-министър на икономиката Димитър Данчев отговори на журналистката от БНТ, Мая Костадинова, която го попита дали може да се изчисли ръста на цената на горивата.
Категоричен е обаче, че ако те поскъпнат, то това със сигурност ще донесе по-голяма .
Посочи, че в момента инфлацията, която Националния статистически институт отчита за месец септември е 5,6%.
Интересното е обаче че огромната част от ръстът на на цените всъщност се дължи на стоките в малката потребителска кошница, а техния ръст изпреварва общата инфлация, и всъщност най-голямата тежест българските граждани се явява именно най-голямото увеличение на цените на тези стоки, обясни Димитър Данчев.
Той обаче се надява, че след 1 януари покачването на цените ще се забави, тъй като по-лесно ще се сравняват цените в евро между България и останалите страни от Европа
Обясни, че 65 процента от хранителните стоки, които се продават на нашия пазар, са вносни от Европейския съюз.
Тоест вие казвате, че има някаква надежда, че може и да по-евтинеят, защото ако се окаже, че в страните до нас е по-евтино в евро, отколкото у нас, най-вероятно ще отидем да си купим нещо от държавите, които са близо до нас, попита го Мая Костадинова. С въпроса си тя се надяваше, той да каже, че се очаква да поевтинеят стоките, но експерта обясни, че по-скоро очаква цените да се стабилизират.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Арестуваха мъж с оръжие близо до дома на принц Андрю
Дата: 07/05, 20:22
Зловеща смърт застигна 39-годишна жена от Сандански в Нидерландия
Дата: 07/05, 20:16
Милица Гладнишка: От трън, та на глог! Май, пак ще се виждаме на площада!
Дата: 07/05, 20:15
Доцова: Кабинетът на Делян Пеевски в Народното събрание става читалня
Дата: 07/05, 20:06
ЕС въвежда 2 нови изисквания за всички коли от 1 юли
Дата: 07/05, 20:04