Резките температурни промени са нещо обичайно за Норвегия, но тази година из страната върлуват толкова сурови студове, че дори рибите в морето не са пощадени. Екстремният мраз е причина за едно необичайно явление - смъртта на няколко тона херинга. Рибата се озовала в студена вода, която рязко замръзнала и хванала морските обитатели в леден капан.
Силните студове връхлетели в скандинавската страна преди около две седмици. Водата в залива около остров Ловунд не понесла захлаждането и замръзнала, превръщайки се в последен пристан за хиляди риби.
По данни на морския институт на Норвегия херингата е най-засегната риба от рязкото застудяване. Тя обитава крайбрежните води на Атлантическия океан и Северно море.
Вероятно херинговият пасаж е бил подплашен към плитчините от хищници, косатки или корморани, а поради силните източни ветрове и бързото замръзване на водата, рибите не са успели да се измъкнат навреме към дълбините.
Местните жители разказват, че силните ветрове буквално за няколко часа превърнали крайбрежните води в лед и добавят, че досега не са виждали толкова много риба да замръзва край бреговете.
Кремъл повтори думите на Путин, че войната върви към своя край
Дата: 12/05, 15:40
Химикали, излети в канализацията, може да са довели до взрива край детска градина в Горна Оряховица
Дата: 12/05, 15:30
Кузман Илиев: Вървим към Виденовото време
Дата: 12/05, 15:23
Василев: Предложените законови промени няма да намалят цените и могат да доведат до обратен ефект
Дата: 12/05, 15:17
Модева: Бюджетът за реклама на България е доста ограничен в сравнение със съседните страни
Дата: 12/05, 15:09