Снимка: АЕЦ „Козлодуй“
От "Възраждане" искаме оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след второто извънредно спиране на шести блок, обяви депутатът Йордан Тодоров, цитиран от пресцентъра на партията.
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян днес - ден по-рано от предварително обявения срок, съобщиха късно в събота от ядрената централа. Причината за по-ранното извеждане на блока от експлоатация е установен допълнителен дефект при подготовката за планираното спиране на 22 декември.
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е спрян тази сутрин за извънреден ремонт за втори път в рамките на две седмици и по-малко от месец след приключването на годишния планов ремонт, коментира Йордан Тодоров, цитиран в прессъобщението. По думите му подобна поредица от аварийни спирания непосредствено след планов ремонт е безпрецедентна за най-голямото и най-печелившо държавно енергийно дружество, посочва БТА. И в двата случая причината е една и съща – повреда в защитна мембрана, която е ключов елемент за безопасната работа на турбината.
Тодоров обясни, че мембраната е предпазен компонент, който трябва да реагира по строго определен начин при натоварване. Според изнесената информация при последния ремонт тя е била подменена с алтернативен вариант, изработен от различен вид стомана от тази, заложена в оригиналния проект.
Особено притеснително, според него, е обстоятелството, че на 8 декември 2025 г. е утвърдено техническо решение за внедряване на т.нар. алтернативни мембрани, само няколко дни преди първия случай на проявен дефект. Това поставя въпроса дали мембраната не е била сменена с алтернативна още по време на годишния ремонт. Ако документацията е била оформена след монтажа, това означава, че ядрената централа се експлоатира в условия на груби нарушения на правилата и добрите практики, смята Тодоров.
По думите му са липсвали навременни и ясни официални съобщения за състоянието на блока, предприетите мерки и реалните рискове. Това е довело до напрежение сред жителите на град Козлодуй, които са прекарали изминалата вечер в несигурност и страх.
В тази ситуация от „Възраждане“ настояват за незабавната оставка на изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Андреев и на заместник-изпълнителния директор Андрей Красночаров, се казва още в съобщението на партията.
Редактор "Екип на Петел"
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Хороскоп за понеделник: Овен - време, Телец - точност, Близнаци - блясък, Лъв - туроператор, Дева - въпрос, Скорпион - живот
Дата: 21/12, 20:16
Франция започва изграждането на нов самолетоносач, който ще замени "Шарл дьо Гол"
Дата: 21/12, 20:15
На 22 декември имен ден празнуват куп прекрасни имена
Дата: 21/12, 20:12
От минус 2 до 10 градуса в понеделник
Дата: 21/12, 20:10
Полицаи спасиха домашни животни от горяща къща в бургаския квартал "Банево"
Дата: 21/12, 19:58