Бащата на детето, убило 9 ученици в Белград, остава в ареста


24/11/2025, 18:28

Кадър Youtube

С решение на Висшия съд в Белград Владимир Кецманович, бащата на 13-годишния тогава Коста, който откри масова стрелба и причини смъртта на 9 ученици и един охранител в основното училище "Владислав Рибникар" в Белград преди две години, остава още два месеца в ареста, предаде националната телевизия РТС, цитирана от БТА. 

Бащата Кецманович получи присъда на първа инстанция за тежко престъпление срещу общата сигурност от 14 години и половина затвор. Майката Миляна Кецманович бе осъдена на 3 години затвор за незаконно производство, притежание и носене на оръжие и небрежност и малтретиране на непълнолетно лице.

Висшият съд осъди на една година и три месеца затвор за неверни показания и Неманя Маринкович, инструктор на стрелбището, където според обвинението Владимир Кецманович е завел сина си да тренира стрелба.

На 3 май 2023 г., малко преди 9 ч. сутринта местно време (10 ч. българско време) синът на Кецманович Коста уби на място първо охранителя, след това дежурните ученици, а след това влезе в класната си стая и продължи да стреля. На място загинаха осем ученици и охранителят, а от нараняванията си по-късно почина още едно момиче.

Коста Кецманович стреля с два пистолета, собственост на баща му. Тъй като към момента на стрелбата той нямаше навършени 14 години, не носи наказателна отговорност и от инцидента до днес се намира в психиатрична клиника.

„Задържането на Кецманович е удължено, за да се предотврати повторното извършване на престъпление и защото е заподозрян в извършване на престъпление, наказуемо с лишаване от свобода за срок над десет години, а начинът на извършването му и тежестта на последиците от престъплението са довели до обществени вълнения, които могат да застрашат безпроблемното и справедливо протичане на наказателното производство“, обяви съдът днес.

На 20 декември т.г. главният прокурор на Висшата прокуратура в Белград Ненад Стефанович поиска от съда да осъди обвиняемите на максималните наказания по закон.

През цялото време досега в ареста беше бащата на Коста Владимир Кецманович, а на майка му Миляна Кецманович е наложена забрана да се доближава до сина си и да общува с него.

По искане на прокуратурата процесът беше затворен за обществеността с цел защита на непълнолетно лице.

Преди няколко дни Апелативният съд в Белград отмени първоинстанционната присъди и разпореди на първоинстанционния съд да преразгледа делото.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Иван Бакалов: Радев може да свърши като Виденов
Дата: 08/05, 12:25

Социолог: ГЕРБ и ДПС са по-меката опозиция. Това е опит да пресекат реваншистки устрем
Дата: 08/05, 12:18

Гюров предаде властта на Румен Радев, завеща му и специална папка
Дата: 08/05, 12:15

Фалшиви съобщения за глоби от КАТ крадат пари и лични данни
Дата: 08/05, 12:041 Коментар

Повече от месец е спряно извозването на боклука на "Ален Мак" във Варна заради ВиК изкопи за нови строежи
Дата: 08/05, 12:01

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия