Пиксабей
Петчасовите разговори между руския президент Владимир Путин и преговарящите, изпратени от американския президент Доналд Тръмп, не са довели до пробив в постигането на мирно споразумение за Украйна, съобщи Би Би Си, цитирана от бТВ.
Говорител на Кремъл определи срещата в Москва като „конструктивна“, но части от плана остават неприемливи за Русия.
Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф и зетят му Джаред Кушнер присъстваха на разговорите след седмици на интензивна дипломация, насочена към прекратяване на войната. Американският екип не е коментирал все още разговорите, откакто е напуснал Москва.
Във вторник Путин заяви, че предложените от Киев и Европа промени в подкрепения от САЩ проект за мирен план са неприемливи.
„Ако Европа иска да започне война, ние сме готови още сега“, предупреди президентът на Русия.
Украйна и нейните съюзници лобират пред САЩ за изменение на проекта за мирно споразумение, по което Белият дом се стреми да осигури бързо споразумение, а Кремъл преди това е дал да се разбере, че е отворен.
Този план, който беше широко възприеман като благоприятен за Русия, след като беше оповестен, претърпя промени през последните седмици.
Запитан за предложението след срещата в Москва, старши помощникът на Путин Юрий Ушаков заяви: Кремъл се съгласи с някои точки, но някои неща критикувахме. Все още не сме изготвили компромисен вариант. Предстои ни много работа.“
Ключови разногласия между Москва и Киев остават източните украински територии и гаранциите за сигурност, предоставени от Европа.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че очаква да бъде информиран за разговорите в Кремъл от американския екип след срещата, въпреки че не е ясно дали Виткоф и Кушнер ще летят до Киев или други европейски столици за по-нататъшни лични преговори.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Делото „Хасърджиев“: Прокуратурата настоява за по-тежки мерки
Дата: 08/05, 13:04
Радев маха шефа на ДАНС
Дата: 08/05, 12:58
Урсула Фон дер Лайен с първо послание към Румен Радев
Дата: 08/05, 12:54
Премиерът: Първото заседание на новото правителство ще е още днес
Дата: 08/05, 12:45
Иван Бакалов: Радев може да свърши като Виденов
Дата: 08/05, 12:25