Булфото
Местните власти в Комлетинци, село край град Оток във Вуковарско-Сремска жупания, Източна Хърватия, наскоро са поставили табели с имената на улиците, изписани както с официалната латиница, така и с глаголическо писмо, съобщи ХИНА, цитирана от БТА.
Използването на глаголицата е в чест на първия енорийски свещеник в селото Лука Сучич, който служил там от 1789 до 1827 г. В богослужението той използвал глаголически книги на църковнославянски език, а обредите и проповедите извършвал на говоримия хърватски език, като така съхранявал националната идентичност в момент, когато в съседните енории се използвал латински език.
„Благодарение на Сучич хората от Комлетинци гордо съхраняват и показват своето глаголическо наследство днес. Уличните табели на глаголица също така допринасят за националните чествания за 1100-годишнината от основаването на Хърватското кралство“, се казва в съобщение на град Оток.
Глаголицата, азбуката, създадена от Светите братя Кирил и Методий, се разпространява от учениците им не само в Средновековна България, но и в Хърватия. Там употребата ѝ, макар и ограничена, се запазва най-дълго и богослужебни текстове с глаголическо писмо се срещат чак до 19-ти век.
Редактор "Екип на Петел", "За нас"
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Търсят 5-ма милионери, не са си взели печалбите
Дата: 25/12, 04:00
Заплата до 3100 лв. за работа в магазин в Самоков – ето кой търси хора!
Дата: 25/12, 03:30
Инвеститорите на Forest Village във Варна започнаха да получават ключовете за своите нови вили
Дата: 25/12, 03:30
Празнична трапеза без натиск върху бюджета: По-евтин свински врат и пуйка на цени от 2024 г. в Lidl
Дата: 25/12, 03:10
Как да не се тръшнем болни?
Дата: 25/12, 03:00