Баба Дешка от село Горно Драглище: По-важна от броя на ястията е добрата дума и споделеността около масата


Дата: 24/12, 09:11

кадър: Нова тв

В навечерието на Бъдни вечер ви отвеждаме в село Горно Драглище, екипът на Нова телевизия гостува на Дешка Кротева, по-известна в района като Баба Дешка. Тя показа и разказа какви ястия според местните традиции задължително присъстват на празничната трапеза.

Подготовката започва още рано сутринта, защото, както казва домакинята, „най-трудното е началото“. Първото ястие, с което тя се захваща, са т.нар. целуварчи – традиционно разложко ястие, което изисква дълго варене. Името му идва от богатото количество чесън, който според Баба Дешка задължава и двамата, които са хапнали, „да са на едно мнение“.

На трапезата за Бъдни вечер в дома ѝ ще има още тиквеник, постни сарми, постен боб и традиционна шупла – нещо като палачинка от брашно, вода и сол. Макар че обикновено се приготвя и с масло, за празника тя ще бъде постна, направена с олио. Ще има и ябълкова баница, а готвенето продължава през целия ден.

Според Баба Дешка от всяко ястие трябва да се опита, но с мярка. „Важно е да вкусиш от всичко, но не и да ти стане тежко“, казва тя. По думите ѝ броят на ястията на Бъдни вечер трябва да е нечетен, но по-важна от количеството е добрата дума и споделеността около масата.

В нейното семейство паричка не се слага нито в баницата, нито в хляба на Бъдни вечер. Тази традиция се спазва за Нова година – в нощта срещу 1 януари. За Бъдни вечер късметът, според нея, е „пълната трапеза и благата дума“.

Редактор "Екип на Петел", "За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Русия потвърди, че войници от американските ВМС са на борда на петролния танкер "Маринера"
Дата: 07/01, 17:38

АПИ: Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия. Дъждът ще преминава в сняг
Дата: 07/01, 17:22

Леля Бориска от Криводол за еврото: Парите са си пари
Дата: 07/01, 17:19

Български професор в САЩ: Ако Европа иска сигурност, да се въоръжи
Дата: 07/01, 17:05

Вашингтон обяви, че е „задържан“ руският танкер в Северния Атлантик
Дата: 07/01, 17:031 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия