Булфото
Дългогодишен проблем е недостигът на подготвени кадри в морските професии в световен план. Има отлив от бранша.
Това каза капитан Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, в предаването на Радио Варна "Новият ден", по повод на случая с авариралия танкер "Кайрос".
Преди 10-15 години имаше значително повече специалисти с опит и подготовка. Днес нивото пада, защото все по-малко хора избират да работят в тази сфера, посочи Димитров, като отбеляза, че това е тенденция в цяла Европа, продиктувана и от стремежа на индустрията към по-ниски разходи.
За конкретния случай с "Кайрос" и реакцията на властите у нас Димитров посочи, че на първо място трябва да се работи за подобряване на системата за защита на крайбрежието и на цялостната организация по търсене, спасяване.
По думите му институциите са действали в рамките на законовите си правомощия, но сериозен проблем остава липсата на специализирани фондове за бърза реакция. На море времето се измерва в минути. Когато се чака решение на Министерския съвет, рискът от тежки последствия нараства значително, категоричен е той.
Според капитан Димитров голям плюс за избягването на сериозни щети са били благоприятните метеорологични условия и действията на екипажа, който е успял да задържи кораба далеч от скалите и плитчините. В противен случай щетите биха могли да струват милиони, каза той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Адемов: От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени със 7,8 процента
Дата: 05/03, 14:551 Коментар
Руското правителство обсъжда спирането на газа за Европа
Дата: 05/03, 14:501 Коментар
Полицията в Пловдив издирва свидетели на кражба от църква "Света Петка"
Дата: 05/03, 14:45
Иран заплаши ЕС: Ще си платите рано или късно
Дата: 05/03, 14:391 Коментар
Георг от Спартак: Внук съм на Гьоко Хаджиевски само вкъщи
Дата: 05/03, 14:38