Русия удължи забраната за износ на горива


Дата: 27/12, 15:54

Снимка Пиксабей

Кризата за горивата продължава.

Руското правителство удължи временното ограничение за износ на автомобилен бензин, дизелово гориво и други нефтопродукти до 28 февруари 2026 г., съобщи ТАСС, цитирана от БТА. Мярката важи за всички търговски оператори, включително преките производители – целта е стабилизиране на вътрешния пазар на горива.

Със същото постановление временно се удължава и забраната за износ на корабно гориво, вакуумен и други видове газьоли до същата дата. За тези продукти обаче ограничението няма да важи за преките производители. Мерките влизат в сила от 28 декември – част от усилията на Москва да поддържа стабилност на пазара на енергия.

Според анализ на Bloomberg военният бюджет на Русия е изправен пред двойно предизвикателство – намаляване на доставките на петрол и продължаващо понижение на международните цени. Това е довело до най-ниските равнища на износа на суров петрол от януари 2023 г. насам. Средният обем, изчислен на четириседмична база, е отбелязал най-значителното понижение от началото на войната в Украйна. Допълнително усложнение представлява и натрупаният товар в морето – обемът на суровия петрол там е нараснал с около 40% от края на август.

Намаляването на приходите на Москва се случва на фона на засилен дипломатически натиск от страна на САЩ върху Украйна и европейските съюзници за постигане на мирно споразумение. Русия продължава ударите по газовата и енергийната инфраструктура на страната, докато Киев разширява атаките си срещу руски енергийни активи – включително производствени платформи в Каспийско море – и все по-често поразява танкери, превозващи руски петрол.

Редактор "Екип на Петел", "За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



През новата 2026 година ще можем да планираме дълги почивки заради празниците
Дата: 28/12, 11:58

Възобновиха фермерските протести в Гърция
Дата: 28/12, 11:45

ПБЗН апелира: Не стойте на открито, приберете се заради опасност от падащи предмети
Дата: 28/12, 11:34

Забраняват варенето на живи омари в Англия
Дата: 28/12, 11:182 Коментара

Фондация „Четири лапи“ призовава: Празнувайте без фойерверки
Дата: 28/12, 11:06

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия