Пиксабей
Клодет Колвин, една от ранните фигури в движението за граждански права в Съединените щати, почина на 86-годишна възраст, съобщи нейната фондация, предаде БГНЕС.
През 1955 г., когато е едва на 15 години, Колвин отказва да отстъпи мястото си на бяла жена в автобус, в който действат правила на расова сегрегация, в щата Алабама. Случаят се разиграва няколко месеца преди подобния акт на Роза Паркс, който по-късно се превръща в символ на съпротивата срещу расовата сегрегация и в ключов момент за зараждащото се движение за граждански права.
Макар дълго време да остава в сянка, постъпката на Колвин е сред ранните прояви на открито неподчинение срещу расовата дискриминация в САЩ.
„Тя оставя след себе си наследство от смелост, което допринесе за промяната на хода на американската история“, се казва в изявление на фондацията.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Илин Димитров: 18 820 дни без добра свързаност за Варна
Дата: 16/04, 09:30
Спешно се търсят кръводарители за жената, подпалена от мъжа си в Ситово
Дата: 16/04, 09:29
САЩ няма да удължават лиценза за руския петрол
Дата: 16/04, 09:26
Майка от Варна: Разбирам тръпката ви, но ви моля, не дрифтете с мотори през нощта по булевардите на града
Дата: 16/04, 09:21